Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Co to jest gender? Proste wytłumaczenie, które wyjaśni ci wiele spraw
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska 24.07.2019 19:28

Co to jest gender? Proste wytłumaczenie, które wyjaśni ci wiele spraw

Co to jest gender
unsplash.com @yingchih_hao

Co to jest gender? Pojawiające się od jakiegoś czasu w mediach hasło, stało się jednym z najczęściej wyszukiwanych w sieci. Wiele osób zastanawia się, czym właściwie jest to całe gender i jakie znaczenie ma dla społeczeństwa, jako ogółu.

Gender w języku angielskim to nic innego jak określenie rodzajników gramatycznych on, ona, ono. Aby lepiej zrozumieć ten termin, należy cofnąć się do lat 60. XX wieku. To właśnie wtedy nabrał on zupełnie nowej treści i zaczął pojawiać się w socjologicznych publikacjach. Jak dziś rozumieć to określenie?

Co oznacza gender?

Gender (czyt. dżender) to inaczej płeć kulturowa, płeć społeczna, czasami również płeć psychologiczna lub psychiczna. To suma cech osobowości, ról płciowych i stereotypów, rozumianych w danym kręgu/ społeczeństwie jako męskie lub kobiece.

Czy gender i płeć biologiczna oznaczają to samo?

Nie. Płeć biologiczna to zespół cech wrodzonych, powiązanych z materiałem genetycznym i gospodarką hormonalną każdego człowieka. Jest to cielesna identyfikacja płci, obejmująca m.in. sylwetkę, narządy rozrodcze, owłosienie oraz choroby występujące u kobiet lub u mężczyzn.

Gender przekazywany jest jednostkom w sposób performatywny, poprzez uczenie się i powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci.

Co to jest gender? Definicja Światowej Organizacji Zdrowia

WHO, wyjaśniając, co to jest gender podkreśla, że gender odnosi się do społecznie skonstruowanych cech kobiet i mężczyzn – takich jak normy, role i relacje między grupami kobiet i mężczyzn oraz między nimi. Różni się ona w zależności od społeczeństwa i może podlegać zmianom. Chociaż większość ludzi rodzi się albo jako mężczyźni, albo jako kobiety, uczy się ich odpowiednich norm i zachowań – w tym sposobu, w jaki powinni współdziałać z innymi osobami tej samej lub przeciwnej płci w gospodarstwach domowych, społecznościach i miejscach pracy. Kiedy jednostki lub grupy nie pasują do ustalonych norm płci, często spotykają się z napiętnowaniem, praktykami dyskryminacyjnymi lub wykluczeniem społecznym.

Co to jest genderqueer?

Genderqueer, czyli inaczej niebinarność oznacza tożsamości płciowe, które nie są wyłącznie męskie lub kobiece.

Osoby niebinarne identyfikują się jako nieposiadające żadnej płci (agender), posiadają dwie lub więcej (bigender) lub o zmiennej tożsamości (genderfluid).

Genderyzm– co to?

Genderyzmem nazywa się przekonanie, że istnieją, lub powinny istnieć wyłącznie dwie płcie kulturowe – męska i żeńska, które są nierozerwalnie związane z płcią biologiczną, czyli cechami płciowymi uwarunkowanymi anatomicznie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Co to jest gender

Co to jest gender? Gender to suma cech osobowości, ról płciowych i stereotypów, rozumianych jako męskie lub kobiece.

co to jest gender

Gender przekazywany jest jednostkom w sposób performatywny.

co to jest gender

Genderqueer, czyli inaczej niebinarność oznacza tożsamości płciowe, które nie są wyłącznie męskie lub kobiece.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Co to jest LGBT? Skrót, którego znaczenie trzeba znać
  2. Kim jest Zofia Klepacka? Sportsmenka, która krytykuje środowiska LGBT
  3. Tomasz Kammel popiera ruch LGBT na Instagramie. Fani są podzieleni
  4. Julia Wieniawa stanęła w obronie społeczności LGBT. „Co za obrzydlistwo”
  5. Córka znanej aktorskiej pary chce zmienić płeć. Co na to jej ojciec?

Powiązane
Helena Englert; Maciej Kurzajewski i Katarzyna Cichopek
Jak dobrze znasz rodziny gwiazd? Quiz tylko dla prawdziwych fanów