Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Byliśmy na grobie Kory. Jeden szczegół kompletnie zwalił nas z nóg
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 28.07.2024 17:34

Byliśmy na grobie Kory. Jeden szczegół kompletnie zwalił nas z nóg

Grób Kory
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl

Olga Sipowicz z domu Ostrowska zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie. Była polską piosenkarką rockową i autorką tekstów. Uroczystości pogrzebowe były świeckie i odbyły się 8 sierpnia 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na co chorowała Kora i jak po sześciu latach wygląda jej grób tuż przed rocznicą śmierci? Sprawdziliśmy to specjalnie dla Was.

Kim była Kora?

Olga Sipowicz, lub jak wolała, aby ją nazywać Kora Jackowska, pochodziła z ubogiego domu, była piątym najmłodszym dzieckiem Marcina Ostrowskiego i jego drugiej żony Emilii z domu Siarkiewicz. Pierwsze lata swojego dzieciństwa spędziła w kamienicy przy Grottgera na krakowskiej Krowodrzy. Artystka trafiła do domu dziecka w związku z trudną sytuacją rodzinną. Padła tam ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej ze strony sióstr zakonnych i była także jej świadkiem. Zdała maturę w 1969 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym imienia Zofii Nałkowskiej w Krakowie, w latach szkolnych uczyła się gry na mandolinie, a także uczęszczała na treningi pływackie. Śpiewała również podczas szkolnych akademii. 

Gdy miała 17 lat, próbowała popełnić samobójstwo. Była związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. Przyjaźniła się między innymi z Piotrem Karkiem, Piotrem   czy Krystyną Zachwatowicz. Przez dwa lata pracowała jako opiekunka na Oddziale Psychiatrii Dziecięcej w II Klinice Pediatrii w Krakowie, a w latach 70. była fotomodelką i sprzedawała własnoręcznie plecione makramy.

Ich sylwetki skryte były w mroku. Wiadomo, kim są sportowcy wyróżnieni na Igrzyskach "Taniec z Gwiazdami": Wyciekła lista wszystkich uczestników

Choroba Kory

Kora od końca lat 90. odczuwała ból brzucha. Wielokrotnie próbowano ją zdiagnozować i leczyć. Przeszła między innymi operację po rozpoznaniu u niej zapalenia otrzewnej. W 2011 roku skarżyła się na ból kręgosłupa lędźwiowego. Dwa lata później usłyszała bardzo niepokojącą diagnozę: rak jajnika z przerzutami do otrzewnej. To właśnie wtedy piosenkarka przeszła kilka operacji, a także kursów chemioterapii. Gdy wszystko było już dobrze, a jej zdrowie się ustabilizowało, w 2016 roku nowotwór powrócił. Walczyła o refundację leku zawierającego substancję czynną olaparyb. Zwróciła się do fanów o pomoc finansową, w związku z bardzo wysoką ceną leku. Artystka musiała sprzedać dom, aby ratować swoje życie. Po jej staraniach 12 sierpnia 2016 roku ówczesny minister zdrowia podpisał decyzję o objęciu leku refundacją. 

Managerka Kory, Katarzyna Litwin, kilka miesięcy przed śmiercią wokalistki, informowała media, że artystka czuje się bardzo dobrze. Oprócz tego ujawniła plany koncertowe i powrót do studia i pracę nad nowym materiałem. Przyjaciółka Jackowskiej, Magdalena Środa, wyznała po śmierci Kory, że w ostatnim tygodniu jej stan zdrowia bardzo mocno się pogorszył. Pojawiło się zagrożenie życia. Zmarła 28 lipca 2018 roku o godzinie 5:27 w otoczeniu rodziny i przyjaciół w domu w Bliżowie. 

Jeden szczegół na grobie Kory

Pogrzeb Kory odbył się 8 sierpnia 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W świeckiej ceremonii pogrzebowej uczestniczyło mnóstwo osób, nie tylko rodzina i przyjaciele, ale także fani z całego kraju. Na początku grób Kory był pokryty sztuczną trawą, bluszczem w kształcie półokręgu, w którym stał portret wokalistki. Na mogile nigdy nie brakował świeżych kwiatów, które donosiła rodzina i wierni fani artystki. 

28 lipca 2024 roku obchodzimy szóstą rocznicę śmierci Olgi Sipowicz, postanowiliśmy udać się na Powązki Wojskowe i sprawdzić jak po tym czasie zmienił się grób Kory. Okazuje się, że zamiast sztucznej trawy postawiony jest piękny marmurowy pomnik koloru bordowego. Na krańcu z prawej strony jest podpis wokalistki. Bluszczu pozostał w nienaruszonym stanie wraz ze zdjęciem, a na środku rzeźba Kory, opierającej twarz o kolano. Pod rękodziełem napis 1959 - nieskończoność. Przy grobie nie brakuje kwiatów i zniczy.

Jak trafić na miejsce wiecznego spoczynku Kory Jackowskiej? Wystarczy wejść na cmentarz bramą numer 1, następnie udać się w lewo do głównej alei. Przejść aż do pomnika smoleńskiego, a następnie odszukać słupka z napisem K, który oznacza sektor kwater. Artystka pochowana jest w rzędzie 14. grobie 7.

image00069.jpeg
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl, Grób Kory
image00065.jpeg
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl, Grób Kory
image00077.jpeg
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl, Grób Kory
image00073.jpeg
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl, Grób Kory