Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Pamiętacie zimę stulecia? Mamy niesamowite zdjęcia, jedno z nich pokazała Martyna Wojciechowska
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 08.01.2021 22:40

Pamiętacie zimę stulecia? Mamy niesamowite zdjęcia, jedno z nich pokazała Martyna Wojciechowska

zima stulecia
fot. facebook.com/ martyna wojciechowska, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pamiętacie zimę stulecia? Pod koniec roku 1978 pogoda nie pozwalała normalnie funkcjonować. Nie można było się swobodnie przemieszczać, ulice były zaśnieżone, nie działała kolej, zamarzały silniki w autach i autobusach. Zdjęciem z tamtego okresu pochwaliła się m.in. Martyna Wojciechowska, wspominając to niezwykłe wydarzenie pogodowe.

Tak ostre zimy przydarzały się już w Polsce w latach 40. i 60. jednak w 1978 roku była to tak nagła zmiana pogodowa, że w całym kraju zapanował chaos. Obywatele wspólnie z wojskiem odśnieżali ulice.

Martyna Wojciechowska wspomina zimę stulecia

Wojciechowska opublikowała zdjęcie, na którym ma 4 lata. Dziennikarka jest ubrana w dwa razy większy od niej zimowy kożuszek, na głowie ma ogromną puchową czapkę. Nic dziwnego temperatura tej pamiętnej zimy dochodziła nawet do -25 stopni, nie mówiąc już o tym, że odczuwalna była znacznie niższa.

Wzmianka o zimie stulecia natychmiast ruszyła lawinę wspomnień. Niemal każdy Polak, który przeżył zimę stulecia, ma związane z tym okresem niezwykłe wspomnienia.

Fani Martyny dzielili się swoimi zdjęciami z tego okresu, przyznając rację dziennikarce: w tamtym okresie bezwzględnie królowały kożuszki!

Pogoda w zimie 1978

Niespodziewana zmiana pogody nastąpiła 28 grudnia. Zaczęło się od nagłego spadku temperatury, śnieżyc i zamieci. Najpierw zmiana pogody opanowała północną Polskę, ale już po dobie cały kraj był sparaliżowany.

Polacy nie mieli wyjścia, wyszli odśnieżać ulice. Drogi były nieprzejezdne, zamarzały silniki pojazdów, kolej przeżywała znaczne utrudnienia w działaniu. Ci, którzy w tamtych latach byli uczniami, pamiętają doskonale ten niezwykły czas.

W związku z pogodą uniemożliwiającą przemieszczanie się dzieci nie mogły wrócić z ferii w planowanym terminie.

Pierwszego stycznia wojewoda gdański wprowadził na terenie województwa stan klęski żywiołowej. Większość miejscowości była kompletnie odcięta od świata. Chaos sprawiał, że prowadzenie normalnego codziennego życia było niemożliwe.

Do dziś Polacy przechowują w swoich albumach pamiętne zdjęcia. Zaspy wyższe od ludzi, śnieg na ulicach sięgający kolan i wielkie puchowe czapki to wspomnienie tej niezwykłej zimy.

Zobacz zdjęcia:

Zawsze byłam #ikonastylu ???????????? Zima stulecia – dokładnie 40 lat temu. Dziś kożuch wyjątkowo zamieniłam na puchówkę ???????? M.

Opublikowany przez Martynę Wojciechowską Piątek, 23 lutego 2018

zima stulecia

Ruch w tamtym czasie był znacznie ograniczony. Odśnieżanie trwało całą dobę.

zima stulecia

W tych warunkach nie dało się używać aut, nie działały autobusy, a kolej praktycznie przestała działać.

zima stulecia

Wszyscy pomagali w walce z żywiołem. Oprócz wojska na ulicach pracowali zwykli obywatele.

zima stulecia

Dzieci nie wróciły do szkół. Niektóre musiały przedłużyć swoje zimowe wyjazdy, ponieważ nie mieli jak wrócić do domu. Być może tylko uczniowie z pewnością radośnie zapamiętali ten czas.

Zobacz także w naszych serwisach: