Zanieczyszczenie powietrza i przedwczesne zgony. Polska nie ma powodu do dumy
Europejska Agencja Środowiska opublikowała najnowszy raport, w którym przekazała informację o śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza pyłem zawieszonym w Unii Europejskiej. Na czele rankingu plasuje się Polska, gdzie odsetek zmarłych w stosunku do ogólnej liczby ludności jest największy. Tylko w 2019 roku w całej Unii odnotowano ponad 300 tysięcy zgonów. O szczegółach raportu poinformował między innymi Polsat News.
Polska. Z powodu zanieczyszczeń zmarło prawie 40 tysięcy osób
Raporty europejskiej agencji publikowane są zazwyczaj z kilkunastomiesięcznym opóźnieniem, stąd aktualny dotyczy stanu powietrza w 2019 roku.
Według przekazanych danych liczbę przedwczesnych śmierci powiązanych z tak zwanymi aerozolami atmosferycznymi PM 2,5 (czyli zawieszonymi w powietrzu cząstkami o średnicy poniżej 2,5 mikrometra) oszacowano na 307 tysięcy.
Najwięcej z nich dotyczyło Niemiec (53 800), Włoch (49 900) oraz Polski (39 300). To tutaj jednak zanotowano jednak największy odsetek zgonów w stosunku do liczby ludności państwa. W niechlubnej czołówce uplasowała się także Francja (29 800) oraz Hiszpania (23 300).
Według danych francuskiej agencji prasowej AFP ponad połowa zmarłych w wyniku zanieczyszczeń powietrza… mogłaby przeżyć. Wszystkie kraje członkowskie Unii musiałyby jednak spełnić cele w zakresie jakości powietrza, które opracowane zostały przez Światową Organizację Zdrowia.
WHO od lat alarmuje, że aerozole atmosferyczne PM 2,5 są najbardziej szkodliwymi spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Rocznie wywołują aż siedem milionów przedwczesnych śmierci na całym świecie.
Źródło: Polsat News
Artykuły polecane przez redakcję Lelum: