Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Czy wskaźnik BMI pokazuje faktyczny stan zdrowia? Kiedy nie warto mu ufać?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 28.01.2021 22:27

Czy wskaźnik BMI pokazuje faktyczny stan zdrowia? Kiedy nie warto mu ufać?

wskaźnik BMI
fot. christopher campbell, www.unsplash.com

BMI oznacza wskaźnik masy ciała. Został opracowany w 1832 roku przez belgijskiego matematyka Lamberta Adolphe Jacquesa Quetelet. Opracował on skalę BMI, aby szybko oszacować dzięki niej stopień nadwagi i otyłości w danej populacji.

Wskaźnik BMI – wady

Chociaż może to dać lekarzowi migawkę stanu zdrowia osoby na podstawie masy ciała, nie bierze pod uwagę innych czynników, takich jak wiek, płeć, rasa, genetyka, masa tłuszczowa, masa mięśniowa i gęstość kości.

Wskaźnik masy ciała (BMI) to obliczenie, które szacuje zawartość tkanki tłuszczowej na podstawie wzrostu i masy ciała. BMI 18,5–24,9 jest uważane za „normalną” wagę przy niskim ryzyku złego stanu zdrowia, podczas gdy wartości powyżej lub poniżej wiążą się z wyższym prawdopodobieństwem jego wystąpienia.

Czy to dobry wskaźnik zdrowia?

Pomimo badań łączących niski (poniżej 18,5) i wysoki (30 lub więcej) wskaźnik BMI ze zwiększonym ryzykiem dla zdrowia, jego stosowanie ma wiele wad. Przede wszystkim nie bierze on pod uwagę innych czynników zdrowotnych. BMI odpowiada tylko „tak” lub „nie” w odniesieniu do tego, czy dana osoba ma „normalną” wagę, bez kontekstu wieku, płci, genetyki, stylu życia, historii medycznej lub innych czynników.

Poleganie wyłącznie na BMI może przeoczyć inne ważne pomiary zdrowia, takie jak cholesterol, poziom cukru we krwi, tętno, ciśnienie krwi i poziom zapalenia, a także zawyżać lub zaniżać prawdziwy stan zdrowia danej osoby.

Czym jest wskaźnik BMI?

Pomimo obaw, że BMI nie pozwala dokładnie określić, czy dana osoba jest zdrowa, większość badań pokazuje, że ryzyko choroby przewlekłej i przedwczesnej śmierci u danej osoby wzrasta przy BMI poniżej 18,5 („niedowaga”) lub powyżej 30,0 („otyłość”).

BMI = waga (kg) / wzrost (m2)

Chociaż był używany od dziesięcioleci jako miernik stanu zdrowia w oparciu o rozmiar, jest powszechnie krytykowany za nadmierne uproszczenie tego, co naprawdę oznacza zdrowie. Wiele osób twierdzi, że jest on przestarzały, niedokładny i nie powinien być stosowany w medycynie. Czy wskaźnik BMI pokazuje faktyczny stan zdrowia? Kiedy nie warto mu ufać?

Ponieważ większość badań wskazuje na zwiększone ryzyko chorób przewlekłych wśród osób z otyłością, wielu pracowników służby zdrowia może używać BMI jako ogólnego obrazu ryzyka dla danej osoby. Mimo to nie powinno to być jedyne używane narzędzie diagnostyczne.

Skala BMI jest oparta na wzorze matematycznym, który określa, czy dana osoba ma „zdrową” wagę, dzieląc jej wagę w kilogramach przez jej wzrost w metrach do kwadratu.

Po obliczeniu BMI jest ono następnie porównywane ze skalą BMI w celu określenia, czy mieści się w „normalnym” zakresie wagi. Zgodnie z tymi obliczeniami pracownik służby zdrowia może zasugerować zmiany dotyczące zdrowia i stylu życia, jeśli nie należysz do „normalnej” kategorii wagowej.

Tagi:
Powiązane
Pazura, Wiśniewski, Kurdej-Szatan
Ile oni mają dzieci? Te gwiazdy to też rodzice. Zgadniesz, kto ma całą gromadkę?