Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dziecko z ,,fryzurą Einsteina”. Rzadka mutacja sprawia, że włosy 3-latki są niemożliwe do uczesania
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 24.01.2021 10:23

Dziecko z ,,fryzurą Einsteina”. Rzadka mutacja sprawia, że włosy 3-latki są niemożliwe do uczesania

włosy
fot. facebook.com/BabyEinstein2.0

Dziewczynka ma fryzurę niczym Albert Einstein. Rzadka mutacja genów sprawiła, że włosy 3-latki są niemożliwe to uczesania. Dziecko cierpi na zespół włosów niedających się uczesać.

Chociaż osobliwa nazwa zespołu może brzmieć dla niektórych jak żart, to istnieje naprawdę. Przykładem jest mała Taylor Lynn, której włosy są niemożliwe do uczesania.

Włosy dziewczynki są niemożliwe do uczesania

Zespół włosów niedających się uczesać (ang. Uncombable Hair Syndrome — UHS) to niezwykle rzadka anomalia strukturalna włosów. Tworzy ona srebrno-blond czuprynę, której nie da się doprowadzić do ładu.

Fryzura sterczy na wszystkie strony i można zapomnieć o jej rozczesaniu. Całość bardzo przypomina włosy twórcy teorii kwantowej Alberta Einsteina.

Niektórzy nawet podejrzewali, że naukowiec również miał to schorzenie genetyczne, jednak w jego przypadku nigdy nie zostało ono potwierdzone. Nie da się jednak zaprzeczyć, że około 100 osób, które zmaga się z UHS, mają fryzury podobne do Einsteina.

Bardzo rzadka anomalia sprawia również, że włosy mają dziwny kształt przekroju. Mają one zazwyczaj dobrą długość, jakość i wytrzymałość, a brwi, rzęsy i włosy z innych okolic ciała są już prawidłowo zbudowane.

Początek schorzenia zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, a z obserwacji wynika, że z wiekiem występuje pewna tendencja do poprawy struktury włosów. Poza opisywaną anomalią nie stwierdza się żadnych innych nieprawidłowości.

Schorzenie zostało opisane przez francuskich dermatologów w latach 70. ubiegłego wieku. Rozpoznanie choroby polega na analizie struktury włosa pod mikroskopem. Jedną z najbardziej znanych osób dotkniętych mutacją jest 10-letnia Shilah z Australii. Wraz z wiekiem jej czupryna bardzo się zmieniła. Zdjęcia zobaczysz >tutaj<.

Włosy dziewczynki podbijają serca internautów

Choroba jest nieco osobliwa, ale pomimo tego wydaje się, że włosy małej Taylor zauroczyły wielu internautów. Rodzice dziewczynki również dostrzegają pewien urok w wyglądzie córki i specjalnie dla niej założyli stronę na Facebooku Baby Einstein 2.0.

Publikują tutaj zdjęcia 3-latki i często porównują je do archiwalnych fotografii Alberta Einsteina. Na jednym z obrazków Taylor jest ubrana w specjalny fartuch laboratoryjny i rzeczywiście można odnieść wrażenie, że wygląda jak mały naukowiec.

U Taylor wykryto mutację genetyczną zwaną PADI3, która jest jednym z trzech genów połączonych z UHS (pozostałe to TGM3 i TCHH). Wszystkie te geny kodują enzymy, które pomagają tworzyć trzon włosa. Kiedy występuje wspomniana mutacja, włosy nie rozwijają się prawidłowo, a trzon przybiera dziwny kształt, który skutkuje blond „afro”.

Jak podobają wam się zdjęcia dziewczynki? Trzeba przyznać, że jest wyjątkowo urocza na swój własny sposób.

Ta dziewczyna również urodziła się z bujną czupryną, jednak jej historia jest nieco inna. Możecie o niej przeczytać >tutaj<.

Zobacz zdjęcia:

włosy

Taylor cierpi na bardzo rzadką mutację włosów.

włosy

Dziewczynka ma zespół włosów niedających się uczesać.

włosy

Trzeba przyznać, że ma ona swój urok.

Źródło: facebook.com, nauka.rocks
Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania