Czy Twoim zdaniem wiek emerytalny w Polsce powinien ulec zmianie?
Wiek emerytalny w Polsce to jeden z najciekawszych tematów w ostatnich latach. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy obecne progi owego wieku są odpowiednie? A być może powinny zostać obniżone? Wobec tego warto się zastanowić, czy w kwestii wieku emerytalnego w naszym kraju powinny zajść radykalne zmiany?
Wiek emerytalny w nadwiślańskim kraju jest efektem sporów od wielu lat. W wielu miejscach w Polsce można spotkać opinie, że jest za wysoki i powinien zostać zaniżony. Inni ludzie zaś twierdzą, że jest odpowiedni. A jak wy myślicie?
Ile wynosi wiek emerytalny w Polsce?
Wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak informuje portal kadry.infor.pl jest to powszedni wiek emerytalny dla ludzi urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Jeszcze do niedawna, ponieważ w latach 2013 – 2017 próg ten był dla wszystkich jednakowy i wynosił 67 lat. Przed wprowadzeniem tej zasady w 2013 roku, obowiązywały te lata, które mamy dzisiaj.
Zdania na temat wprowadzonych progów są podzielone. Część ludzi uważa, że jest on zdecydowanie za wysoki i powinno się go obniżyć. Inni zaś twierdzą, że są to idealne progi do przejścia na emeryturę. A wy jakiego jesteście zdania?
Komu przysługują emerytury w Polsce?
Według informacji podawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emeryturę mogą otrzymać osoby, które:
- osiągnęły wiek emerytalny,
- nie mają przyznanej emerytury z powodu przekroczenia podwyższonego wieku emerytalnego,
- mają opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego, albo ubezpieczenia emerytalnego i rentowych za co najmniej 1 dzień.
Emerytura zostanie przyznana przez ZUS od tego miesiąca, w którym ubiegający się złoży wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ukończy on wiek emerytalny.
Uważacie, że obecnie panujące zasady w Polsce są odpowiednie? Warto zauważyć, że często w mediach społecznościowych, czy też w telewizji można spotkać ludzi, którzy mają całkowicie odmienne zdanie. Po której stronie wy się znajdujecie? Waszym zdaniem są one odpowiednie? Koniecznie nam o tym powiedzcie.
Źródło: kadry.infor.pl, zus.pl