Chcą opodatkować VAT. Ogromna zmiana dla ponad 2 milionów Polaków
Organy podatkowe uważnie śledzą każdą transakcję. Czy zakup działki z zamiarem jej sprzedaży w przyszłości po wyższej cenie grozi nam uznaniem za przedsiębiorcę i odprowadzaniem VAT przy sprzedaży gruntu? Czy to możliwe, aby VAT zostały objęte także transakcje prywatne? Dla Interii opowiedział na ten temat radca prawny Robert Nogacki.
VAT często jest kwestią sporną. Czy bycie przedsiębiorczym może stanowić dla nas ryzyko opłacania VAT także przy transakcjach prywatnych? Pewien mężczyzna według Interii chciał tylko zainwestować w ziemię. Organ podatkowy potraktował go jako profesjonalistę w obrocie nieruchomościami.
VAT przy prywatnych transakcjach
Jak dowiadujemy się z portalu biznes.interia.pl, pewien mężczyzna na przełomie lat 1997-2005 kilkukrotnie nabył nieruchomości, koszta ponosząc z prywatnych środków. Wśród nich znalazła się ziemia, którą planował w przyszłości sprzedać po lepszej cenie.
Z uwagi, że mężczyzna swego czasu zakupił także gospodarstwo rolne, które z czasem jego zarządca, korzystając z pełnomocnictwa, odpowiednio uzbroił, następnie z konieczności podzielił, a finalnie sprzedał, jego czynności zinterpretowano jako prowadzenie działalności gospodarczej.
- Jego pan umierał w szpitalu na koronawirusa. Pies dokonał niemożliwego, nikt nie wie, jak mu się udało
- Zamówienie z domu opieki zaniepokoiło dostawcę, zawiadomił policję. Wtedy straszna prawda wyszła na jaw
- Z ostatniej chwili: premier Morawiecki zdejmuje część obowiązujących obostrzeń
Niesłusznie nałożony VAT
Z uwagi, że przy sprzedaży części gospodarstwa rolnego transakcja została obciążona opodatkowaniem VAT, mężczyzna zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy również wspomniana wcześniej działka, którą zakupił prywatnie z zamiarem sprzedaży w przyszłości, zostanie opodatkowana.
Jak się dowiadujemy z portalu biznes.interia.pl, fiskus uznał, iż mężczyzna działa w ramach działalności gospodarczej, a więc będzie musiał zapłacić również VAT od towarów i usług. Sprawa trafiła do sądu.
– Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że planowana przez podatnika sprzedaż jednej działki nie nosi cech prowadzonej stale działalności profesjonalnej, przypisywanej przedsiębiorcom, a jest jedynie realizacją jego prawa do zarządu własnym majątkiem prywatnym – czytamy na łamach ww. portalu.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał jednak, że jeśli sprzedaż nieruchomości następuje nie w ramach działalności, a zarządzania majątkiem prywatnym, nie można takiej transakcji opodatkować.
ZOBACZ TEŻ:
- Jak długo będziemy nosić maseczki? Minister Zdrowia na konferencji rozwiał wszystkie wątpliwości
- Ogromne zmiany w Polsce. Premier zdradził cały plan, wiadomo co z hotelami i wakacjami
- Kiedy zostaną otwarte parki? Minister zapowiedział już konkretną datę, wielu się ucieszy
- Kurczak będzie gotowy w 15 minut. Wystarczą 3 dodatkowe składniki, by doświadczyć nieba w gębie
- Agata Duda zrobiła dla siebie maseczkę samodzielnie. Pokazała łatwy sposób i efekty, wtedy się zaczęło
- Lekarze murem za wybitnym ekspertem. Padł ofiarą ataków TVP, bo się sprzeciwił
źródło: biznes.interia.pl