Wielkie zmiany dla Polaków, wchodzą w życie nowe przepisy. Dotyczą naszych urlopów
Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza wielkie zmiany. Wielu Polaków dzięki jej rozwiązaniom dostało pomoc finansową, która w założeniu ma ułatwić przetrwanie firmy. Do tych kwestii zaliczają się także zmiany wobec pracownika. Jedną z nich jest urlop i jego przyznawanie. Okazuje się, że decyzję o jego przyznaniu może podjąć tylko pracodawca.
Urlop w tym roku może zostać nam przyznany na zupełnie nowych zasadach. Wszystko za sprawą tarczy antykryzysowej 4.0, która jak podaje biznes.interia.pl, wprowadza zupełnie nowy tryb funkcjonowania w środowisku pracy. Tarcza ma za zadanie uchronić przede wszystkim przedsiębiorców, a więc jej postanowienia mogą niekoniecznie spodobać się pracownikom.
Urlop – w tym roku przymusowy
Według przepisów wprowadzonych przez tarczę antykryzysową, decyzję o urlopie może podjąć jednostronnie pracodawca. Oznacza to, że jeśli mamy z ostatnich lat 30 dni przysługującego nam urlopu, pracodawca może zdecydować, że mamy go wykorzystać i wskazać nam stosowny termin.
Pracownik ma prawo odwołać się co do terminu, jednak decyzja jest jednostronna i należy się do niej dostosować. Wprowadzone rozwiązanie ma m.in. zmniejszyć kwestię kosztów utrzymania.
- Michał Wiśniewski pokazał nową żonę. Nikt nie spodziewał się zobaczyć jej w podobnych okolicznościach
- Zamiast do lodówki lub zamrażarki, włóż koperek do słoika. Powód zachwyca, już nigdy nie zrobisz inaczej
- Dagmara Kaźmierska przekazała radosną nowinę. Gratulacje płyną z całej Polski, jej życie bardzo się zmieni
W czasie epidemii możemy zostać wysłani na przymusowy urlop
W rozmowie z MarketNews24 Agata Miętek Lider Praktyki Prawa Pracy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski zaznaczyła, że przepis dotyczący przymusowego urlopu jest jednym z najważniejszych postanowień:
-Ta zmiana jest najistotniejsza, ponieważ jest najbardziej powszechna i dotyczy wszystkich pracodawców. Pracownik może starać się o przesunięcie terminu urlopu o kilka dni, ale co do zasady jest to jednostronna decyzja pracodawcy.
Przeciwko wprowadzeniu wielu rozwiązań protestują związkowcy. Ich zdaniem decydowanie o urlopie pracownika jest naruszeniem jego praw. Ocenia się, że rozwiązania wspierające przedsiębiorców w kryzysie stworzą trwałe problemy na rynku pracy i krzywdzą przede wszystkim pracownika.
ZOBACZ ZDJĘCIE:
Pracodawca może bezdyskusyjnie zlecić nam wykorzystanie zaległych dni wolnych.
ZOBACZ TEŻ:
- „Jest fatalnie”. Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji
- Nieoficjalnie: wyciekło, dla których krajów granice zostają kategorycznie zamknięte. UE ma mało czasu
- Po wyborach Małgorzata Rozenek podjęła decyzję. Zacznie się już od września, ”zrobię wszystko, żeby walczyć”
- Ile zarabia prezydent? Wiemy, jakie kwoty wpływały na konto Andrzeja Dudy w 2019
- Polsat właśnie przekazał zatrważającą wiadomość. Wszyscy Polacy powinni się z nią zapoznać
- Fatalne doniesienia o Mateuszu Morawieckim. Niestety, żywioły uderzyły w jego dom, wstrząsające zdjęcie
Źródło: biznes.interia.pl