Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ujawniono, na jaki nowotwór chorował Komenda
Sara Karmańska
Sara Karmańska 22.02.2024 09:50

Ujawniono, na jaki nowotwór chorował Komenda

Ujawniono, na jaki nowotwór chorował Komenda, fot. YouTube/Superwizjer TVN
Ujawniono, na jaki nowotwór chorował Komenda, fot. YouTube/Superwizjer TVN

21 lutego media obiegła informacja o śmierci Tomasza Komendy, który spędził w więzieniu 18 lat, mimo swojej niewinności. Mężczyzna wyszedł na wolność w 2018 roku, a kilka lat później usłyszał koszmarną diagnozę. Z czym w ostatnich latach zmagał się Tomasz Komenda? 

Tomasz Komenda całkiem zniknął z życia publicznego

Tomasz Komenda miał tylko 46 lat. W wieku 23 lat trafił do więzienia, w którym spędził 18 lat. Nie był to łatwy czas – skazany za gwałt i morderstwo 15-latki, Tomasz Komenda przeżywał gehennę ze strony swoich współwięźniów. W 2018 roku został ułaskawiony przez Sąd Najwyższy, po tym jak ponownie zajęto się sprawą i wyszło na jaw, że Tomasz Komenda jest niewinny – dokładnie tak, jak zapewniał przez te wszystkie lata. 

Po jego wyjściu na wolność opinia publiczna nadal interesowała się jego losem. O ile początkowo chętnie udzielał wywiadów, jak choćby w programach „Uwaga!”, „Superwizjer” czy „Dzień Dobry TVN”, w ostatnim czasie całkowicie zapadł się pod ziemię. Jedyne informacje na jego temat trafiały do mediów dzięki jego znajomym i bliskim. 

Tomasz Komenda nie żyje, fot. KAPIF
Tomasz Komenda, fot. KAPiF
“Przeraźliwie chudy, blady”. Tak wyglądał Tomasz Komenda Komenda przegrał walkę z chorobą. To ona zabrała go z tego świata

Tomasz Komenda nie cieszył się wolnością długo

Po wyjściu na wolność życie Tomasza Komendy wydawało się układać. Zdaniem jego najbliższych, zwrotem w jego życiu było otrzymane w 2021 roku zadośćuczynienie, które opiewało na kwotę w wysokości prawie 13 milionów złotych. Wraz z przykrymi doniesieniami o jego losach, osoby, które go znały, ujawniły prawdę na temat jego stanu zdrowia. On sam potwierdził we wrześniu ubiegłego roku, że zmaga się z nowotworem, który nie nadaje się do operacji. Równocześnie była to jego ostatnia publiczna wypowiedź. 

Choć oficjalna przyczyna śmierci jeszcze nie jest znana, jego brat Gerard przekazał, że była ona spowodowana jego nowotworem:

Z głębokim żalem informuję, iż w dniu dzisiejszym światełko życia mojego brata po dwuletniej walce z nowotworem zgasło – przekazał w pożegnalnym poście. 

Tomasz Komenda, fot. KAPiF
Tomasz Komenda, fot. KAPiF

ZOBACZ TEŻ: Była partnerka Komendy wyjawiła, na co chorował

Na jaki nowotwór chorował Tomasz Komenda?

Ujawniono, na jaki dokładnie rodzaj nowotworu chorował Tomasz Komenda. Jak się okazuje, był to nowotwór płuc, który jest jednym z najgroźniejszych rodzajów raka. Choroba jest o tyle podstępna, ze w początkowym stadium zwykle nie daje wyraźnych symptomów. Jeśli te już się pojawiają, zazwyczaj są przypisywane inny schorzeniom, związanym między innymi z paleniem papierosów, które może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wśród wczesnych objawów można wymienić między innymi przewlekły kaszel, zmianę jego charakteru czy nawracające zmiany zapalne układu oddechowego. Na dalszych etapach mogą pojawiać się duszności, ból w klatce piersiowej, utrata masy ciała czy krwioplucie

Nowotwór płuc każdego roku zabija 23 tysięcy osób w samej Polsce, co sytuuje go wśród najbardziej śmiercionośnych nowotworów. 

Tomasz Komenda, fot. KAPiF
Tomasz Komenda, fot. KAPiF
Tomasz Komenda, fot. KAPiF
Tomasz Komenda, fot. KAPiF