Tysiące ślubów unieważnionych. Watykan nie bierze jeńców
Dla wierzących katolików przyjmowanie sakramentów jest niezwykle ważnym elementem życia. Szczególnie znaczące są te wyjątkowe, które świętuje się tylko raz w życiu, jak choćby chrzest, ślub, bierzmowanie czy święcenia kapłańskie. Zgodnie z niedawną decyzją Watykanu, wiele osób będzie musiało ponownie przystąpić do części z nich.
Watykan przekazał niepokojące wieści
Z Watykanu dobiegły niepokojące wieści , które mogą zaniepokoić wszystkich, którzy otrzymali kiedyś sakrament. Jak się okazuje, podobne sytuacje są coraz powszechniejsze, a konsekwencje mogą być niewyobrażalne.
Jak przekazano za pośrednictwem portalu „Vatican news” w obliczu różnych nadużyć Dykasteria ds. Nauki Wiary opublikowała notę pod tytułem „Gestis verbisque”, w której podkreśla, że poszczególne słowa i elementy każdego z sakramentów są z góry ustalone . Jak wskazano, nie można ich zmienić, ponieważ może to prowadzić do ich nieważności . Treść dokumentu została omówiona i zatwierdzona przez kardynałów i biskupów tworzących Dykasterię, a następnie przez samego papieża Franciszka.
Watykan szczerze o sakramentach
Jak przekazano, w ostatnim czasie takie sytuacje zdarzają się coraz częściej . Wśród przykładów zmian treści sakramentu chrztu wskazano między innymi „Ja ciebie chrzczę w imię Stwórcy…” czy „W imię taty i mamy… chrzcimy cię”.
Problem jest szczególnie palący dla części duchownych. Jeśli bowiem odkryją oni, że chrzest został im udzielony w sposób niezgodny z wymaganiami, sprawia to, że nie tylko ten sakrament jest nieważny , ale także wszystkie kolejne – w tym również święcenia kapłańskie .
(…) przyjmując chrzest według takich formuł, w bolesny sposób odkryli nieważność swoich święceń i sakramentów sprawowanych do tego momentu.
ZOBACZ TEŻ: Ksiądz w mocnych słowach o WOŚP. "Moje sumienie nie pozwala mi..." Posypały się komentarze
Watykan informuje, ze tysiące sakramentów może być nieważnych
W dokumencie przypomniano także, że sakramenty muszą być udzielane zgodnie z tekstem przedstawionym w księgach liturgicznych, bez „dodawania, usuwania lub zmieniania czegokolwiek”. I choć liturgia pozwala na różnorodność i kreatywność , co ma umożliwić większą zrozumiałość obrzędu i pozwolić wiernym na aktywne uczestnictwo, zmiany nie mogą dotyczyć tego, co istotne w sakramentach .
Jak wyjaśniono, dokument musiał powstać, ponieważ podobne sytuacje są coraz częstsze, a liczba sytuacji, w których trzeba było ogłosić nieważność sakramentu, jest coraz wyższa. W przypadku zmiany słów sakramentu zachodzi konieczność odszukania osób, które brały w nim udział i powtórzenie obrzędu .
Źródło: Vatican News