Masz telewizor? Warto dowiedzieć się kogo czego dodatkowy wydatek związany z wymianą odbiorników
W 2022 roku większość użytkowników telewizji naziemnej będzie zmuszona do wymiany swoich odbiorników, jeśli wciąż będą chcieli oglądać ulubione programy.
Masz telewizor? Może się okazać, że już niedługo będziesz mógł ponieść duży wydatek. Stanie się tak z około 1/3 Polaków. Wszystko przez zmianę sygnału nadawania programów. Jakie zmiany nas czekają i kto będzie musiał wymienić swój odbiornik?
Masz telewizor? Może się okazać, że poniesiesz niedługo dodatkowy wydatek
Dziesięć lat temu na polskim rynku pojawiła się telewizja DBT-V, która odmieniła oblicza polskich domów. Wielu Polaków kupiło nowe odbiorniki i rezygnowało z anten siatkowych, które dotychczas szpeciły ich balkony. Te jednak niedługo potem wróciły, odbierając już nowe częstotliwości.
Wiosną 2022 roku Polska przejdzie prawdziwą rewolucję . W naszych domach pojawi się nowa częstotliwość, która pozwoli na znacznie więcej.
Będzie można odtwarzać programy w jakości 4K, a nie, jak dotąd, jedynie w HD. Zwiększy się także liczba programów dla wszystkich użytkowników telewizji naziemnej.
Nowa technologia oznacza jednak dla wielu nowy wydatek. Do nowego sygnału (DVB-T2/HEVC) nie będzie przystosowana część odbiorników. Konieczna może być ich wymiana.
Kto zapłaci? Wszystko już wiadomo
Jeśli wciąż będziemy chcieli, by telewizor gościł w naszym mieszkaniu, będziemy musieli zastanowić się, jakim typem użytkownika jesteśmy i jaki sygnał nasz sprzęt może odebrać.
– Mniej więcej 1/3 gospodarstw domowych korzysta z telewizji naziemnej. Pozostali to abonenci telewizji kablowych i satelitarnych. I te osoby nie muszą się o nic martwić, bo dostarczenie odpowiedniego dekodera to obowiązek operatorów – mówił w rozmowie z money.pl Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Jak dodał, w przypadku mniejszości, aż 3/4 osób nie ma odbiorników dostosowanych do nowej technologii.
Z roku na rok maleje liczba osób korzystających z telewizji naziemnej. Coraz więcej użytkowników przenosi się za to do internetu i korzysta z platform streamingowych.