Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Niewyobrażalny dramat, fani w rozpaczy. Legendarny aktor nie żyje, miał stwardnienie rozsiane
Karol Osiński
Karol Osiński 07.12.2020 12:44

Niewyobrażalny dramat, fani w rozpaczy. Legendarny aktor nie żyje, miał stwardnienie rozsiane

Bydgoszcz
lelum.pl

Stwardnienie rozsiane było przyczyną śmierci znanego i bardzo lubianego amerykańskiego aktora, muzyka oraz komika Davida Landera. Fani mogą kojarzyć artystę przede wszystkim z roli Squiggy’ego w komedii pt. Laverne & Shirley. Choroba spowodowała, że od jakiegoś czasu musiał poruszać się na specjalnym skuterze inwalidzkim. Aktor zmarł 4 grudnia w wieku 73 lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co było powodem śmierci Davida Landera
  • W jakie role wcielał się aktor podczas swojej kariery
  • O działalności aktywistycznej aktora

Aktor od ponad trzech dekad cierpiał na stwardnienie rozsiane. Od momentu wystawienia pierwszej diagnozy rozpoczął działalność w roli ambasadora Narodowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Zmarł z powodu powikłań choroby w Centrum Medycznym Cedars-Sinai w Los Angeles w Kalifornii.

Nie żyje aktor David Lander

Wiadomość o śmierci Davida Landera wstrząsnęła całym światem aktorskim. Znany aktor od ponad 40 lat zmagał się z chorobą, jaką było stwardnienie rozsiane. Jako pierwsi informację o śmierci artysty poinformowali jego bliscy za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Rodzina Davida ma nadzieję, że fani będą pamiętać go za cały śmiech, do jakiego doprowadzał świat – czytamy w oświadczeniu rodziny Davida Landera. Poza rodziną aktora pożegnało w mediach społecznościowych wielu znanych osób, z którymi występował na scenie, w tym m.in. Adam Lander, czy Michael McKean.

David Lander pojawiał się w wielu znanych produkcjach, jednak fani mogą kojarzyć go przede wszystkim z amerykańskiego serialu Laverne & Shirley z lat 1976-1982.W filmach występował głównie w rolach drugoplanowych lub epizodycznych. W trakcie swojej kariery zajmował się także dubbingiem.

Swojego głosu miał przyjemność użyczać w takich animacjach jak SpongeBob Kanciastoporty (2016), The Garfield Show (2009-2011), Simpsonowie (2002), Oswald (2001-2003), czy też Johnny Bravo (1997).

Teksty wybrane dla Ciebie:

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą układu nerwowego, która posiada charakter zapalno-deminilizacyjny. W organizmie osób chorych na tę chorobę występują zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, tzn. w mózgu oraz rdzeniu kręgowym.

David Lander po raz pierwszy usłyszał diagnozę o stwardnieniu rozsianym 15 maja 1984 roku. Od tamtej pory postanowił, że poza leczeniem będzie aktywnie udzielać się jak ambasador Narodowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

David Lander przyszedł na świat na Brooklynie w Nowym Jorku, jako David Leonard Landau. Aktorstwem po raz pierwszy zainteresował się, nie mając nawet 10 lat. Po osiągnięciu tego wieku postanowił zgłębiać wiedzę w tej dziedzinie.

Studiował w High School for the Performing Arts, a następnie na Carnegie Tech i New York University. Śmierć Davida Landera to kolejna strata dla wszystkich fanów amerykańskiego kina. Całkiem niedawno pożegnaliśmy Davida Prowse’a, który grał rolę Lorda Vadera w Gwiezdnych Wojnach. Z kolei Polska 6 grudnia br. pożegnała aktora Zbigniewa Leraczyka. Więcej na ten temat przeczytacie >tutaj<.

Zobacz zdjęcie:

RIP
David Lander pic.twitter.com/eCjwvLscwE

— Adam Sandler (@AdamSandler) December 6, 2020

Zmarł aktor David Lander. Miał 73 lata.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: radiozet.pl

Powiązane
Beata Tadla, Beata Tyszkiewicz, Marcin Hakiel, logo "Taniec z Gwiazdami"
Kto wygrał 3. edycję "Tańca z gwiazdami"? A kto zbierał najgorsze noty w 8. odsłonie?