Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Zgadzasz się, że strażakom należy się jak największy szacunek?
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 24.10.2020 15:17

Zgadzasz się, że strażakom należy się jak największy szacunek?

pożar
zdjęcie poglądowe/fot. Andrzej Rembowski z Pixabay(zdjęcie ilustracyjne)

Osoby decydujące się na zawód strażaka, zgadzają się na całe mnóstwo konsekwencji, jakie niesie za sobą ta służba. Niejednokrotnie strażacy narażają swoje życie i zdrowie, by uratować innych. Straż pożarna zdecydowanie zasługuje na szacunek.

Straż pożarna to służba, bez której nie moglibyśmy bezpiecznie i normalnie funkcjonować. Mało z nas zdaje sobie sprawę, ile zawdzięczamy strażakom, którzy wstępując do SP. To właśnie oni narażają swoje zdrowie i życie, by ratować innych.

Czy straż pożarna zasługuje na szacunek?

Straż pożarna z pewnością zasługuje na szacunek. Jednak Polacy nie zawsze ją doceniają. Generalnie wiele osób nie zgadza się z polskimi służbami. Krytykujemy niemal każdą służbę publiczną: porządkową czy służbę zdrowia. Z obiema mamy bowiem najczęściej do czynienia. Tymczasem strażacy wypełniają cicho swoją misję i zawsze niezawodnie ratują z opresji.

Choć w pierwszej kolejności kojarzymy ich pracę z gaszeniem pożarów, ich zakres obowiązków jest znacznie większy i obejmuje o wiele więcej aspektów. To strażacy zjawiają się w przypadku podtopień, niebezpiecznych uderzeń żywiołów, w wypadkach samochodowych: oni dysponują sprzętem i umiejętnościami posługiwania się nim w przypadku wyjmowania ofiar ze zmiażdżonych samochodów, są odpowiedzialni za przygotowanie drogi do ponownego użytkowania po wypadku i udzielania pierwszej pomocy.

Straż pożarna w Polsce

W Polsce strażacy są darzeni ogromnym szacunkiem, ich trudna praca i ogromna odwaga nigdy nie przechodzą niezauważone. Do obowiązków strażaków należy:

  • gaszenie pożarów,
  • likwidacja miejscowych zagrożeń (działania ratownicze),
  • ratownictwo chemiczne i ekologiczne,
  • ratownictwo techniczne,
  • ratownictwo medyczne w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP).

Oprócz wymienionych wyżej dochodzą dodatkowe, niespodziewane zadania, które strażacy realizują w trakcie różnych akcji ratunkowych. Straż jest zobowiązana do współpracy z innymi służbami. W Polsce 4 maja obchodzony jest Dzień Strażaka podczas którego, funkcjonariusze tej niezwykłej służby są obdarowywani prezentami i słowami podziękowań.

Powiązane
Uśmiech Dody
Poznajesz uśmiechy tych celebrytek? Nawet ich mężowie mogliby się pomylić!