Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog? Podpowiadamy
Fot.pixabay.com

Jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog? Podpowiadamy

17 listopada 2019
Autor tekstu: Luiza Pastuszka

Smog od jakiegoś czasem stał się bardzo poważnym problemem, który dotyczy już nie tylko dużych miast. Szczególnie, teraz kiedy sezon grzewczy trwa pełną parą, a stężenie pyłków w powietrzu jest największe wiele osób zastanawia się jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog. Poznaj razem z nami kilka sprawdzonych porad.

Przyjęło się, że pomieszczenia, w których przebywamy, powinny być wietrzone. Dopływ i ciągła cyrkulacja powietrza jest kluczowa dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Co w sytuacji, kiedy powietrze przepełnione jest szkodliwymi pyłkami, a zanieczyszczenia znacznie przekraczają normę? Oprócz pozostawiania zamkniętych okien istnieje jeszcze kilka ciekawych propozycji, które powinien poznać każdy z nas.

Smog, a wietrzenie mieszkania?

Niepodważalne jest, że przy wysokim stężeniu pyłków w powietrzu powinniśmy kategorycznie podtrzymywać się od otwierania okien w pomieszczeniach. O tym, kiedy zanieczyszczenia stają się niebezpieczne i zagrażające zdrowiu systematycznie informują media oraz Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska.

Smog

Smog jest coraz większym problemem.

Co więcej, powstały też specjalne aplikacje, które pozwalają z łatwością sprawdzić poziom zanieczyszczeń. Jak i kiedy najlepiej wietrzyć mieszkanie? Dowiedzmy się.

Jak wietrzyć mieszkanie przy smogu?

W tym przypadku możliwości jest kilka. To, którą z nich wybierzemy należy już tylko i wyłącznie do nas i naszych osobistych preferencji.

1. Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to idealny sposób na poprawę mikroklimatu w naszym mieszkaniu. Pobierane powietrze, przechodząc, przez wymiennik ogrzewa i oczyszcza. Dopiero po przejściu wszystkich niezbędnych procesów nawiewane jest do pomieszczeń. Wentylacja taka oprócz tego, ze skutecznie obniża obecność dwutlenku węgla, pozwala też pozbyć się kurzu i alergenów .

2. Rośliny doniczkowe antysmogowe

Uprawa roślin doniczkowych na dłuższą metę okaże się zbawiennym działaniem dbającym o czystość powietrza w mieszaniu. Niewiele osób wie, ale na rynku jest cała masa kwiatów, które skutecznie absorbują zanieczyszczenia i zwiększają ilość tlenu. O jakich mowa? Paproć, bluszcz, figowiec czy dracena to tylko nieliczne z przykładów . Jednak te odmiany poradzą sobie w każdych warunkach bez względu na poziom i stężenie smogu w mieszkaniu.

3. Oczyszczacze powietrza

Na sklepowych półkach dostrzec możemy oczyszczacze powietrza. Ich ceny wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy . Decydując się na zakup takiego sprzętu, szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość poziomu filtracji powietrza. Na dłuższą metę ich główną wadą okazuje się głośność, z jaką pracują. Szczególnie uciążliwe jest to nocą.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Smog
unsplash.com @jonericm

W Polsce największym problemem są domy i kamienice, które ocieplane są poprzez stare instalacje grzewcze.

Smog

W trakcie największego stężenia pyłków pozostaw okna zamknięte.

Obserwuj nas w
autor
Luiza Pastuszka

Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Ukończyła Dziennikarstwo na lubelskim UMCESie. Pisanie tekstów było jej pasją, odkąd pamięta. To właśnie w tej dziedzinie chciałaby być perfekcjonistką. Miłośniczka zumby, klimatów latino i włoskiego jedzenia. Nienawidzi nudy i monotonii. Optymistka, dla której każdy kolejny dzień to nowa przygoda.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy