Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Niepokojące wieści o cenach polskich truskawek i czereśni. Mocne słowa ekspertów
Natalia Niewczas
Natalia Niewczas 05.06.2021 09:57

Niepokojące wieści o cenach polskich truskawek i czereśni. Mocne słowa ekspertów

truskawki i czereśnie (1)
pixabay.com/congerdesign & Free-Photos

Niewesołe informacje dla wszystkich fanów truskawek i czereśni. W tym roku za ulubiony przysmak przyjdzie im bowiem sporo zapłacić. Wiemy, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci.

Truskawki i czereśnie to owoce, które wielu osobom kojarzą się z latem i wakacjami. Właśnie wtedy najczęściej sięgamy do portfela, by kupić ulubione owoce. W tym roku sprzedawcy każą płacić sobie za kilogram nawet dwadzieścia złotych.

Ceny truskawek i czereśni poszybowały w górę. Co na to eksperci?

Obecnie wychodzi na to, że polska truskawka jest droższa niż mango. Za kilogram drugiego z wymienionych owoców zapłacimy bowiem ok. 7 złotych (o ile robimy zakupy w dyskoncie), podczas gdy ceny samej truskawki oscylują w granicy od ok. 11 do 20 złotych.

Tymczasem mango jest egzotyczne, a truskawki można hodować przecież w naszym kraju. Zdaniem jednego z ekspertów, na cenę wpłynęły chłodne warunki atmosferyczne, z jakimi mieliśmy do czynienia wiosną.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:


Rok temu o tej porze kilogram truskawek kosztował średnio 7,50 dziś sprzedaje się ją za 11 zł kg – mówi Maciej Kmera, rynkowy ekspert.

Jak dodaje specjalista, podaż jest obecnie skromna. Chłodne wiosenne dni nie są jednak jedynym powodem wysokich cen truskawek i czereśni. O tym przekonuje inny ekspert, Jacek Witkowski, właściciel plantacji.

Wczoraj kupcy kupowali truskawki po 7-5 zł za kilogram, a dziś ten sam kilogram oferują swoim klientom za 17 czy nawet 20 zł. Z pewnych rozmów wynika, że handlujący muszą zarobić około 60 proc. na marży od zakupu. Resztę sobie dokładają do ceny – zaznacza.

Zobacz artykuły polecane przez Redakcję Lelum:

Źródło: Money, Business Insider

Powiązane
Helena Englert; Maciej Kurzajewski i Katarzyna Cichopek
Jak dobrze znasz rodziny gwiazd? Quiz tylko dla prawdziwych fanów