Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Jak sauna wpływa na zdrowie?
fot. www.unsplash.com, huum

Jak sauna wpływa na zdrowie?

23 września 2020
Autor tekstu: Dominika Bryś

Kąpiel w saunie może wiązać się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszeniem ryzyka chorób naczyniowych, takich jak nadciśnienie, choroby układu krążenia i choroby neuro-poznawcze.

Sprawia, że tętnice są bardziej responsywne.

Nie ma nic bardziej relaksującego niż wizyta w SPA i zapomnienie o zmartwieniach w saunie. Korzyści zdrowotne wynikające z przebywania w ogrzewanym pomieszczeniu wyłożonym drewnem są znane od tysięcy lat. Naukowcy uważają, że zdrowotne właściwości sauny nie mają nic wspólnego z „wypacaniem zanieczyszczeń” – jej sekretem jest ekspozycja na ciepło w kontrolowanym środowisku i przez ograniczony czas. Pomaga to sercu w prawidłowym funkcjonowaniu i ćwiczy naczynia krwionośne. Poniżej przedstawimy 5 najważniejszych aspektów zdrowotnych korzystania z niej:

Jeśli dopiero zaczynacie korzystać z sauny, większość lekarzy zaleca rozpoczęcie od 5 do 10 minut, od dwóch do trzech dni w tygodniu. Docelowo dla optymalnych korzyści proponujemy korzystanie z sauny od 20 do 40 minut, trzy do pięciu dni w tygodniu. W takiej częstotliwości sauna wpływa na zdrowie w najbardziej korzystny dla organizmu sposób.

Używana w siłowniach i uzdrowiskach na całym świecie, ma wiele zalet, zwłaszcza, jeśli chodzi o kondycję skóry. W tym artykule prezentujemy najważniejsze aspekty, jak sauna wpływa na zdrowie.

Kilka różnych badań wykazało, że istnieje związek między częstym korzystaniem z sauny, a niższym ryzykiem wczesnej śmiertelności (badania u mężczyzn).

Pomaga mózgowi.

Korzystanie z sauny podczas przeziębienia lub w zimie to bardzo dobry pomysł. Badania wykazały, że sauny mogą poprawić czynność płuc, nawet jeśli masz astmę lub przewlekłe problemy z oddychaniem. Zmniejszają one również ryzyko przeziębienia lub zapalenia płuc.

Wydłuża życie.
Chroni płuca.
Reguluje ciśnienie krwi.

Sauny, według danych badawczych, sprawia że naczynia krwionośne reagują na zmiany ciśnienia. To ogromny czynnik wpływający na zdrowie Waszych serc i skuteczność przepływu krwi w całym organizmie, w tym w mózgu.

Korzyści płynące z sauny obejmują także poprawę snu i odprężenia, poprawę nastroju, zmniejszenie objawów depresji i lęku, a także zmniejszenie ryzyka demencji i choroby Alzheimera.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Bryś

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy