Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dramatyczny widok na grobie Janusza Weissa. Łatwo go przeoczyć
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 18.07.2024 07:00

Dramatyczny widok na grobie Janusza Weissa. Łatwo go przeoczyć

Grób Janusza Weissa
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl

Janusz Weiss był znanym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Zasłynął audycją "Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie" emitowanej na antenie Radia ZET. Zmarł po ciężkiej chorobie 10 marca 2023 roku w wieku 74 lat. Postanowiliśmy po roku od śmierci dziennikarza, wybrać się na jego grób gdzie spoczął. To, co ujrzeliśmy na miejscu, przyprawia o łzy w oczach.

Kim był Janusz Weiss?

Janusz Weiss urodził się w rodzinie mieszanej kulturowo. Był synem polskiego Żyda Oskara Weissa i Janiny z domu Hajduczenii. Urodził się i wychował w Warszawie. Miał młodszego o cztery lata brata Leszka. Z żoną Maszą, sprowadził na świat dwójkę dzieci, Jana i Maksymiliana. 

W 1990 roku razem z Andrzejem Woyciechowskim współtworzył Radio ZET. Zbierał do pracy młodych i uzdolnionych dziennikarzy: Wojciecha Jagielskiego, Marzenę Chełminiak czy Szymona Majewskiego. Sam przez 21 lat prowadził program "Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie". Początkowo miała charakter satyryczny. Dziennikarz robił telefoniczne żarty, wymyślając nietypowe sprawy. Po kilku lata formuła zmieniła się na interwencyjny, a Weiss wykorzystywał problemy słuchaczy. 

Weiss był związany także z telewizją, przez 12 lat prowadził teleturniej "Miliard w rozumie" a także odgrywał rolę Ojca Fourasa w dwóch edycjach show Fort Boyard. Po tym jak został zwolniony z ZET-ką, rozpoczął współpracę w Programie Pierwszym Polskiego Radia, gdzie prowadził format "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać", oraz kilka innych benchmarków, czyli form radiowych, które były stałymi pozycjami w ramówce stacji.

Taki wieniec obok trumny zostawili żona i dzieci Stuhra. Poruszające Nagle na pogrzebie Jerzego Stuhra odczytano te słowa. "Kochany mój"

Ostatnie chwile Janusza Weissa

Weiss nie otrzymywał emerytury, ponieważ większość swojej kariery zawodowej pracował na umowach o dzieło lub zlecenie. Był jednak przygotowany na swoją starość, ponieważ oszczędzał i odkładał pieniądze na lokacie. W 2020 roku w Super Expressie wyznał, że pobiera emeryturę, ale w wysokości zaledwie kilkuset złotych. Okazuje się, że ZUS przyznał dziennikarzowi wynagrodzenie, ponieważ był czynnym działaczem na rzecz antykomunistycznej opozycji. 

Nie było słychać w ostatnich latach życia Weissa o jego projektach medialnych. Ostatnie zdjęcie w agencjach fotograficznych pochodzi ze studia Dzień Dobry TVN, kiedy prowadził przegląd prasy, był to rok 2016. Jeden z synów Weissa przekazał smutną wiadomość o odejściu dziennikarza, wyjawiając, że chorował. Nie wiadomo jednak na co i co dokładnie było przyczyną zgonu.

Grób Janusza Weissa po roku od śmierci

Pogrzeb Janusza Weissa odbył się 23 marca 2023 roku o godzinie 14:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Legendarnego dziennikarza żegnała rodzina i bliscy przyjaciele. Nie było postronnych osób, ponieważ rodzina poprosiła o uszanowanie prywatności.

Miejsce wiecznego spoczynku Weissa znajduje się w kwaterze GII, na miejscu nr 12 w rzędzie "Tuje", najłatwiej dotrzeć do niego wchodząc przez bramę numer 1 od ulicy Powązkowskiej.

Grób Weissa po ponad roku od śmierci odbiega wyglądem od pozostałych “sąsiadów”. Jest prosty, drewniane obicie w kształcie prostokąta, na środku wysypane białe kamienie a wokół trzy znicze i bukiety kwiatów. Nie ma okazałego pomnika, pozostał krzyż, tabliczka informująca kto spoczywa w tej mogile, a także zdjęcie dziennikarza.

image00047.jpeg
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl, Grób Janusza Weissa
image00053.jpeg
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl, Grób Janusza Weissa
image00054.jpeg
Fot. Jakub Adamiak Lelum.pl, Grób Janusza Weissa