Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Przeszukaj portfel i szuflady. Za banknot 10 zł możesz dostać 6000 zł
Kamil Olek
Kamil Olek 23.10.2021 13:42

Przeszukaj portfel i szuflady. Za banknot 10 zł możesz dostać 6000 zł

pieniądze
fot. Anna Sulencka / Pixabay

W sieci odnaleźć można setki aukcji, oferujących banknoty, których wartość znacznie przekracza tę, na którą mogłyby wskazywać nominały. Dotyczy to zaś nie tylko opcji, które wyszły już z obiegu lub też zostały stworzone na potrzeby kolekcjonerów, ale i pieniędzy, pozostających oficjalnym środkiem płatniczym w Polsce. Te muszą jednak spełniać konkretne warunki.

Pieniądze warte więcej niż myślisz

O „niezwykłych” pieniądzach, a tym samym – przyczynach rosnącego zainteresowania numizmatyką opowiedział portalowi Business Insider prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Mateusz Woźniak.

– Banknoty kolekcjonerskie, które z założenia są wydawane w takim celu, nie mają wartości z punktu widzenia numizmatyka, a na rynku rządzą się własnymi prawami. Wiem jednak, że coraz więcej osób i domów aukcyjnych interesuje się banknotami współczesnymi, wyszukiwaniem różnych „smaczków”, niskich numerów i tym podobnych, które sprawiają, że ich wartość to czasem nawet wielokrotność nominału – powiedział.

W jaki sposób poznać jednak, że jeden z posiadanych banknotów może mieć większą wartość? Dla kolekcjonerów istotne są przede wszystkim numery seryjne. Za najbardziej pożądane uznawane są między innymi przypadki, w których po zerach następuje tylko jedna cyfra.

Na cenę konkretnego banknotu mogą również wpływać specyficzne numery, zawierające tylko jedną, powtarzającą się cyfrę lub też opcje, w których następują one bezpośrednio po sobie. Pasjonaci numizmatyki poszukują też egzemplarzy z tak zwanymi numerami radarowymi, które czytane od końca i od początku są takie same.

Biorąc pod uwagę powyższe, banknot 100-złotowy o numerze 6669999 może osiągnąć wartość nawet 7 tysięcy złotych, zaś 10-złotowy z oznaczeniem 0666666 – nawet 6 tysięcy złotych.

Źródło: Business Insider

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Polska gwiazda chciała oszukać wszystkich. Planuje udawane zaręczyny
  2. Część wiaduktu nagle runęła na ulicę. Katastrofa w polskim mieście
  3. Grób Jana Pawła II. Mało kto wie, że widok dostępny jest w sieci

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania