Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Prognoza pogody na zimę. Kiedy zrobi się naprawdę zimno?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 21.09.2021 10:39

Prognoza pogody na zimę. Kiedy zrobi się naprawdę zimno?

prognoza pogody
Canva/Mr_Twister

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował najświeższą eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na okres listopad 2021 r. – styczeń 2022 r. Kiedy zrobi się zimno?

Instytut przy tworzeniu prognozy na zimę porównał średnią miesięczną temperaturę powietrza i sumę opadów do normy z ostatnich trzydziestu lat.

IMGW opublikowało eksperymentalną długoterminową prognozę na listopad, grudzień i styczeń. Z analizy instytutu wynika, że temperatura w listopadzie i grudniu będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W styczniu zaś średnia temperatura powietrza utrzyma się powyżej normy.

Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, tylko w grudniu będą one utrzymywać się na poziomie normy wieloletniej z 1991-2020. W listopadzie i styczniu będą one przekraczać normę.

Prognoza na zimę dla Polski

IMGW na swojej stronie opublikowało tabele z temperaturami dla największych miast w Polsce. Przykładowo w Gdańsku w listopadzie temperatury będą utrzymywać się w normie, czyli 4.7 do 5.7 stopni Celsjusza. Opady zaś utrzymają się powyżej normy – 26.8 do 40.9 mm.

Temperatury i opady atmosferyczne w grudniu w Warszawie będą utrzymywać się w ustalonej przez IMGW normie, czyli -0.4 do 1.5 stopni Celsjusza i 26.2 do 39 mm opadów.

Styczeń w Krakowie będzie ciepły – temperatury będą utrzymywać się powyżej normy (od -1,8 do -0.4 stopni Celsjusza), opady także przewyższą normę (30.8 do 40.1 mm).

Jednocześnie IMGW zastrzegło:

– Prognoza listopada, grudnia i stycznia ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że nie występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 15 st. C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” – np. dni z temperaturą minimalną poniżej -5 st. C.

Szczegóły na temat prognozy pogody IMGW:

Źródło: IMGW

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. TVN zawiesił Krzysztofa Skórzyńskiego

Powiązane
Krzysztof Ibisz, Paweł Domagała
Poznajesz uśmiechy tych celebrytów? Nawet ich żony będą miały problem