Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Prognoza pogody: atak zimy w Polsce, obfite opady śniegu i silny mróz
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 16.12.2022 12:05

Prognoza pogody: atak zimy w Polsce, obfite opady śniegu i silny mróz

Prognoza pogody
Fot. belterz, canva.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pilne ostrzeżenia. Prognoza pogody na najbliższy czas nie wygląda zachęcająco. W niemal całej Polsce szykuje się potężny atak zimy.

IMGW wydało w mediach społecznościowych specjalne ostrzeżenia przed gołoledzią oraz intensywnymi opadami śniegu. Pokrywa może wzrosnąć nawet o 15 centymetrów. W części kraju pojawi się też silny mróz.

Prognoza pogody na weekend: gołoledź, mróz i opady śniegu

W północnej i zachodniej Polsce pojawią się silne opady śniegu. W Małopolsce i na Podkarpaciu zapowiadane są też „słabe opady marznące deszczu lub mżawki powodujące gołoledź„, jak czytamy w komunikacie IMGW.

Pomarańczowe alerty IMGW przed opadami marznącymi wydano w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, lubelskim oraz świętokrzyskim.

Alerty pierwszego stopnia, dotyczące silnych opadów śniegu, obowiązują w województwach: dolnośląskim (w powiatach kłodzkim i ząbkowickim), opolskim, śląskim, małopolskim (w powiatach zachodnich i północnych), świętokrzyskim, podkarpackim, mazowieckim (w powiatach lipskim i zwoleńskim) i lubelskim.

IMGW wydało też żółte alerty, ostrzegające przed silnym mrozem. Obowiązują one w województwach: pomorskim; zachodniopomorskim, warmińsko mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim (w powiecie złotowskim) i podlaskim.

Szczególnie niskie temperatury zapowiadane są na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Tam ostrzeżenia obowiązują aż do poniedziałku, a termometry mogą pokazać nocą nawet -19 stopni Celsjusza.

Strefa opadów nasunęła się na południową część kraju. W jej północnym i zachodnim fragmencie dominują opady śniegu❄ Natomiast na Podkarpaciu i w Małopolsce przeważają słabe opady marznące deszczu???? lub mżawki powodujące gołoledź. #IMGW #opady #śnieg pic.twitter.com/RK5Rpr2zEB

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) December 16, 2022

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
  3. W Pepco pojawiła się sukienka idealna na święta. Cena zachwyca, Polki biegiem ruszą na zakupy
Powiązane
Krzysztof Ibisz, Paweł Domagała
Poznajesz uśmiechy tych celebrytów? Nawet ich żony będą miały problem