Praca przed 9 rano jest niebezpieczna dla naszego zdrowia? Sensacyjne wyniki badań
Praca przed 9 rano jest zagrożeniem dla naszego zdrowia? Wyniki badań przeprowadzonych przez dr Paul Kelley z Oxford University, są dość jednoznaczne! W jakich godzinach najlepiej pracować? Kiedy ludzki mózg jest najbardziej wydajny? Koniecznie poznaj odpowiedź na te pytania i razem z nami zadbaj o swoje zdrowie.
Nie ulega wątpliwości, że wstawanie przed godziną 9 jest istną katorgą i męczarnią. Zwykle budzimy się niewysapani, marudni i bez jakichkolwiek chęci do życia. A perspektywa pracy do późnych godzin… Chyba nie musimy komentować, jak to wszystko wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Nie wiemy, czy wiecie, ale niektóre osoby po prostu nie są przystosowane do wczesnego wstawania. Wpływają na to m.in. naturalne cykle biologiczne. A w tym przypadku nauka jest jak zdecydowanie po naszej stronie!
Praca przed 9 rano jest niebezpieczeństwem?
Dla wszystkich śpiochów mamy cudowną wiadomość! Dr Paul Kelley z Oxford University w swoich najnowszych badaniach udowodnił, że rozpoczynanie pracy przed godziną 9 stanowi zagrożenie do osób przed 55 rokiem życia!
-Nie możemy zmienić naszego rytmu okołodobowego. Ludzkie ciało dostosowuje się do natężenia światła słonecznego i nie jesteś tego świadomy, za ten mechanizm odpowiada podwzgórze- wyjaśnił doktor.
Co więcej, okazuje się, iż pracodawcy którzy nakazują swoim pracownikom zjawianie się na stanowisku we wcześniejszych godzinach osłabiają ich wydajność, a to z kolei negatywnie wpływa na ich zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Największym zagrożeniem objęci są lekarze i pielęgniarki
Dlaczego? Ponieważ to właśnie te zawody pracują w systemie zmianowym, a także w godzinach nocnych. Tyczy się to również wszystkich zawodów w takim trybie czasowym. To jednak nie wszystko!
Dr Kelley tłumaczy, że brak snu wpływa też na naszą koncentrację, a także pamięć długoterminową. Osoby, które nie przesypiają odpowiedniej ilości godzin, o wiele częściej wykazują skłonności do alkoholu i używek. Niedosypianie może powodować również nadmierną nerwowość i frustrację.