19 września wszystko się zmieni, ważna wiadomość dla tysięcy Polaków. Już jutro, klamka zapadła
- plan zagospodarowania działki
- projekt architektoniczny
- projekt techniczny
Polacy będą zawdowoleni – wielkie zmiany w prawie budowlanym
- Był jedną z najbliższych osób Kory. Właśnie poinformowano o jego śmierci, fani artystki są załamani
- Kolejna wpadka na wizji w „Dzień dobry TVN”, widzowie nie pozostawili suchej nitki. Prowadząca będzie miała kłopoty?
- Skandal, Magda Gessler przesadziła. Biedna kelnerka zalała się łzami, właściciel restauracji palił się ze wstydu
Już od jutra wchodzi w życie wielka zmiana w przepisach. Polacy będą bardzo zadowoleni, ponieważ modyfikacjom uległo prawo, które wielu z nas spędzało sen z powiek. Przepisy mają na celu ułatwienie nam życia.
Dzięki zmianom, pierwsze dwa aspekty projektu, plan architektoniczny i projekt zostaną złożone do Urzędu osobno, dzięki czemu będą mogły zostać szybciej zatwierdzone. Sam projekt techniczny będzie mógł zostać złożony do organu nadzoru budowlanego, a to znacznie przyspieszy pracę.
Jak podaje portal biznes.interia.pl, nowe prawo zdecydowanie uprości przygotowania do budowy domu i przyspieszy inwestycję. Pierwszą bardzo dużą zmianą jest możliwość podzielenia projektu budowy na trzy odrębne części. Do tej pory projekt budowlany był składany w urzędzie jako jednolity dokument, zawierający:
Polacy od jutra zaczną funkcjonować zupełnie inaczej, a to dzięki zmianie przepisów, które odmienią życie wielu z nas. Ustawa została już zaakceptowana przez senat. Od 19 września zmieniają się przepisy, wielu z nas będzie z tego powodu bardzo zadowolonych.
Łatwiej uzyskamy zgodę na budowę
Do tej pory nawet jeśli nabywaliśmy nieruchomość ze zgodą na budowę i tak musieliśmy starać się o kolejne pozwolenie od podmiotu, który wydał zgodę poprzedniemu właścicielowi. Dzięki zmianom nie będziemy musieli już tego robić.
Ekspert z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy w rozmowie z portalem biznes.interia.pl przyznał, że zmiana tego przepisu jest bardzo korzystna:
– Dotychczas jeśli nabywaliśmy nieruchomość, której budowa była w trakcie albo jeszcze się nie rozpoczęła, żeby przenieść pozwolenie na jej budowę, trzeba było mieć zgodę podmiotu, na którego rzecz wydano to pozwolenie. W końcu po wielu latach i wielu problemach prawnych na tym tle pojawia się przepis, który mówi, że jeżeli nabywamy nieruchomość i jest pozwolenie na budowę, to nie potrzebujemy zgody poprzedniego dysponenta – wyjaśnia Konrad Młynkiewicz, jak podaje biznes.interia.pl.
– Właściwy organ na nasz wniosek niemalże automatycznie musi przenieść pozwolenie na budowę, jeżeli oświadczymy, że posiadamy prawo do tej nieruchomości – dodaje prawnik.
Zmiany są więc bardzo korzystne, jednak wprowadzają niemałe zamieszanie. Regulacja wielu przepisów będzie musiała zmienić dotychczasowy system pracy architektów jak i samych budujących.
ZOBACZ ZDJĘCIE:
Zmiany przepisów będą dość wymagające dla architektów, którzy od jutra muszą kompletnie zmienić rytm swojej pracy.
ZOBACZ TEŻ:
- Nagły zwrot akcji ws. Tomasza Komendy. Rodzina jest bezradna, koszmar powrócił
- Wydały się szczegóły ślubu Kossakowskiego i Wojciechowskiej. Fani przecierają oczy ze zdumienia
- Chłopiec urodził się z nietypowym wyglądem. Lekarze powiedzieli rodzicom, że mogą go zostawić
- Pożar na autostradzie A4. Trwa wielka akcja gaśnicza, na miejsce jadą służby ratunkowe, wszystko dzieje się właśnie teraz
- Kinga Duda poniżona przez żołnierza. Potraktował ją w okropny sposób, padły niesłychane zarzuty
- Nie ma lepszych. Przepyszne pieczone ziemniaki po szwedzku
Źródło: biznes.interia.pl