Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Pogrzeb artystki znanej ze „Świata według Kiepskich”. Wzruszające sceny
Kamil Olek
Kamil Olek 26.09.2021 10:52

Pogrzeb artystki znanej ze „Świata według Kiepskich”. Wzruszające sceny

encyklopediateatru.pl

Na opolskim cmentarzu komunalnym odbył się pogrzeb wybitnej aktorki teatralnej oraz telewizyjnej – Zofii Bielewicz, znanej szerszej publiczności między innymi z ról w „Świecie według Kiepskich” czy „Pierwszej miłości”. Podczas uroczystości padło wiele wzruszających słów, uwagę żałobników zwróciła zaś przede wszystkim niezwykła urna, w której złożono prochy artystki.

Pogrzeb aktorki znanej ze „Świata według Kiepskich”

Uroczystości pogrzebowe Bielewicz rozpoczęły się w sobotę 25 września o godzinie 12:30. W ostatniej drodze towarzyszyli jej bliscy oraz sceniczni przyjaciele, między innymi z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, w którym grała do ostatnich chwil życia.

– Kilka dni przed swoją śmiercią była na otwarciu teatru po remoncie. Weszła do tego miejsca z przekonaniem, że jeszcze zdoła na tej scenie stanąć. Ona do końca żyła sceną – powiedziała dziennikarzom Radia Opole aktorka Grażyna Misiorowska.

– Myślę, że wraz z Zofią odchodzi pewien styl myślenia o teatrze. Ona zamyka pewną epokę – powiedział z kolei dyrektor Teatru im. Kochanowskiego Norbert Rakowski.

W trakcie ceremonii padło wiele wymownych słów, część emocji przekazano zaś za pomocą poezji. Odczytano „Pożegnanie”, Zbigniewa Herberta, „Rachunek elegijny” Wisławy Szymborskiej, a także „Przy okrągłym stole” Juliana Tuwima. Prochy nestorki opolskiej sceny zostały złożone w lśniącej urnie, wykonanej z niezwykłego materiału. Aktorka została pochowana w Alei Zasłużonych.

Zofia Bielewicz zmarła 18 września, miała 93 lata. Od 1950 roku związana była z teatrem w Opolu, gdzie wykreowała blisko 150 ról. Ostatnią z nich była „Pamięć” w sztuce ”Córki powietrza. Sen Balladyny”. Widzom była znana także z epizodów w serialach – pojawiła się między innymi w „Świecie według Kiepskich”, gdzie kilka lat temu wcieliła się w postać Malinowskiej (zanim rolę tę przejęła Zofia Czerwińska).

Źródło: Super Express

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Jacek Iwaszko wyszedł z „Milionerów” z czekiem na milion zł. Wiemy, jaki przelew dostanie naprawdę