Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Po alkoholu mówisz lepiej w obcym języku? To PRAWDA!
pixabay.com

Po alkoholu mówisz lepiej w obcym języku? To PRAWDA!

14 sierpnia 2018
Autor tekstu: Barbara Ruppel

Po alkoholu mówimy lepiej w języku obcym. Naukowcy udowodnili, że to prawda. Dlaczego tak się dzieje? Szklanki w dłoń i zapraszamy do lektury!

Grupa holenderskich naukowców przeprowadziła ciekawy eksperyment, by dowiedzieć się, czy faktycznie po alkoholu mówimy lepiej w języku obcym. Jak się okazało, wszyscy uczestnicy eksperymentu, którzy spożyli alkohol przed eksperymentem poradzili sobie lepiej od osób, które podczas eksperymentu były trzeźwe.

Po alkoholu mówię lepiej po angielsku?

Uczestnicy zostali zaproszeni na rozmowę w języku, który nie był dla nich ojczystym. Część otrzymała do picia wodę, a część alkohol. Po nagraniu rozmów i odsłuchaniu ich przez native speakerów, naukowcy zauważyli, że ci, którzy pili alkohol mówili płynniej niż ci, którzy pili tylko wodę. Co ciekawe, uczestnicy eksperymentu, którzy spożyli napoje wyskokowe, nie byli lepsi w gramatyce czy konstrukcji zdań od swoich trzeźwych kolegów. Poprawiła się tylko płynność wymowy .

Dlaczego po alkoholu mówię lepiej w języku obcym?

Naukowcy stwierdzili, że po alkoholu nasze ciało jest bardziej rozluźnione, to samo dotyczy mięśni twarzy, a więc nie ściskamy szczęki, ani nie próbujemy na siłę brzmieć poprawnie, więc w stanie lekkiego upojenia nie przeszkadzamy sami sobie. Ponadto, psychiczne rozluźnienie towarzyszące spożywaniu alkoholu dodaje nam odwagi i pewności siebie, a więc nie boimy się mówić w obcym języku.

Wspomniany eksperyment, który ukazał się w Joural of Psychopharmacology został przyjęty z zainteresowaniem przez grono badawcze. Sami naukowcy, którzy przeprowadzali eksperyment są dość sceptyczni i nie chcą stawiać ostatecznych tez.

-Musimy być ostrożni co do wyników, dopóki nie dowiemy się więcej o tym, co powoduje obserwowane zjawisko. Należy przeprowadzić jeszcze więcej badań w tym kierunku — powiedziała o wynikach eksperymentu doktor Jessica Werthmann.

Sami jesteśmy ciekawi i czekamy na więcej takich badań. Czy myślicie, że faktycznie po alkoholu poprawia się znajomość języka obcego? Czy udało się wam to sprawdzić?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Chiny banują Kubusia Puchatka. Chodzi o podobieństwo do prezydenta
  2. Twój znak zodiaku mówi o tobie wszystko! Wiemy, od czego jesteś najbardziej uzależniony
  3. Wyłudzanie danych osobowych. Jak się przed tym chronić? Sprawdź!

źródło: popularne.pl, almg.news

Obserwuj nas w
autor
Barbara Ruppel

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy