Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > PILNE wystąpienie Andrzeja Dudy. Nagle zwrócił się do Polaków. "Bierzemy sprawy w swoje ręce"
Sara  Karmańska
Sara Karmańska 16.10.2023 16:17

PILNE wystąpienie Andrzeja Dudy. Nagle zwrócił się do Polaków. "Bierzemy sprawy w swoje ręce"

Andrzej Duda wygłosił przemówienie z Watykanu, fot. Twitter/@prezydentpl
Andrzej Duda wygłosił przemówienie z Watykanu, fot. Twitter/@prezydentpl

15 października 2023 roku odbyły się historyczne wybory, podczas których Polacy tłumnie ruszyli do urn. Zgodnie z sondażem IPSOS padł rekord – prawie 73 procent obywateli zdecydowało się oddać swój głos. To aż o 10% więcej niż w 1989 roku, kiedy padł poprzedni rekord. 

Andrzej Duda skomentowany we wczorajszym przemówieniu Donalda Tuska

W niedziele o godzinie 21:00 zakończyła się cisza wyborcza. Wówczas nie tylko podano wstępne wyniki, ale głos na temat wyborów zaczęli zabierać poszczególni politycy. Według oficjalnych wyników podanych przez PKW po godzinie 15:00, PiS może liczyć na 37,52%, KO – 28,58%, Trzecia Droga – 14,42%, Lewica – 8,33%, a Konfederacja 7,27%. 

Wieczorem w dniu wyborów głos zabrał Donald Tusk, który nie krył radości ze wstępnych wyników. Lider opozycji w swoich słowach odniósł się także do prezydenta Andrzeja Dudy. W swojej wypowiedzi odniósł się do wieloletniego doświadczenia głowy państwa, a także opowiedział o nastrojach, jakie obecnie panują w szeregach PiS-u.

Dwie kobiety zmarły podczas wyborów! Tragiczne kulisy obiegają Polskę, ciężko uwierzyć w JEDEN szczegół

Andrzej Duda wygłosił przemówienie z Watykanu

Andrzej Duda postanowił przerwać milczenie po wyborach. Prezydent wraz z żoną oddał swój głos w jednym z krakowskich lokali wyborczych, a jego kancelaria gorąco zachęcała, by wziąć udział w głosowaniu. Dziś głowa państwa wraz z pierwsza damą przebywają w Watykanie, gdzie świętują 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. 

Prezydent znalazł chwilę, by udzielić wystąpienia dla mediów, w którym skomentował wczorajsze wybory. Prezydent zaczął od podziękowania za wysoką frekwencję:

Wszyscy czekamy na zakończenie prac przez Państwową Komisję Wyborczą. Ja jeszcze raz ogromnie dziękuję wszystkim wyborcom, wszystkim moim rodakom, którzy wzięli udział w wyborach i w Polsce, i poza granicami. Bardzo jestem za to wdzięczny.

Andrzej Duda pogratulował wygranym

Andrzej Duda przekazał także, że trzeba spokojnie czekać aż pojawią się oficjalne wyniki. Zgodnie z jego słowami, powinny być one znane w dniu jutrzejszym. 

Mam nadzieję, że jutro gdzieś około południa Państwowa Komisja Wyborcza zakończy już wszystkie zliczanie głosów i będzie mogła podać oficjalne wyniki. (…) Spokojnie czekamy. Demokracja w Polsce jest stabilna. Cieszę się z tego ogromnie. Cieszę się, że jest ten głos polskiego społeczeństwa, jaka jest jego wola.

Prezydent pogratulował także nowym posłom i posłankom:

Z góry można powiedzieć, że tym, którzy zwyciężyli w wyborach – z całego serca gratuluję. Wszystkim nowym posłom, nowym senatorom gratuluję i tym, którzy będą mieli mandaty w tym nowym parlamencie z całego serca gratuluję.

Tagi: Andrzej Duda
Powiązane
Krzysztof Ibisz, Paweł Domagała
Poznajesz uśmiechy tych celebrytów? Nawet ich żony będą miały problem