Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Paweł Wawrzecki stracił ojca i żonę, teraz opiekuje się chorą córką. Aktor przeżył wiele tragedii
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 28.05.2022 10:19

Paweł Wawrzecki stracił ojca i żonę, teraz opiekuje się chorą córką. Aktor przeżył wiele tragedii

Paweł Wawrzecki
Fot. Andrzej Piasecki, Foksal Web Studio, http://www.foksal.com.pl Źródło: http://www.foksal.com.pl/aktorzy-teatralni-zdj%C4%99cia-aktor%C3%B3w-rola-aktora.html Data: 2008, Creative CommonsAttribution-Share Alike 3.0 Unportedlicense

Paweł Wawrzecki dostarczył polskim widzom wiele dobrej rozrywki. Zagrał niezapomniane role w „Złotopolskich”, „Graczykach” czy „Daleko od noszy”. Sam przeżył wiele gorzkich chwil. Miał 15 lat, kiedy powieszono jego ojca.

Jego debiut aktorski przypada na 1975 rok. Od tego czasu zagrał w wielu kultowych produkcjach, jak „Miś”, „Kiler”, „Matki, żony i kochanki”. Od 2020 roku gra w serialu „Kowalscy kontra Kowalscy”.

Paweł Wawrzecki: wyrok śmierci ojca, nowotwór żony, choroba córki

Paweł był nastolatkiem, kiedy jego ojciec, Stanisław Wawrzecki, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Handlu Mięsem Warszawa Praga, został oskarżony w tzw. aferze mięsnej i niesłusznie skazany na śmierć w procesie pokazowym.

Mężczyzna przyznał się do brania łapówek od kierowników sklepów. Proces toczył się w trybie doraźnym, niezgodnie z konstytucją – zatem za czyn, za który w zwyczajnym postępowaniu groziło maksymalnie 5 lat więzienia, kara mogła zostać wyjątkowo zaostrzona, a oskarżonemu nie przysługiwała apelacja.

Wawrzecki został skazany na karę śmierci przez powieszenie. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski, ponieważ władzom zależało na pokazowym procesie i znalezieniu „winnego” za pustki w sklepach.

To dla mnie bardzo bolesne wspomnienie. Ja się w specyficzny sposób, po męsku, pożegnałem z ojcem […]. Powiedziałem: „No to cześć, tato, widzimy się za tydzień” – wyznał po latach aktor w filmie „Śmierć w majestacie prawa”.

Warto dodać, że w 2004 roku Sąd Najwyższy uchylił wyroki w „aferze mięsnej”, uznając je za rażące naruszenie prawa. W 2010 sąd nakazał wypłacenie 200 tysięcy odszkodowania rodzinie.

To jednak nie ostatnia tragedia w życiu znanego aktora. Jego pierwsza żona, Barbara Winiarska, zmarła 18 września 2002 roku na tętniaka mózgu. Ich córka Anna cierpi na porażenie mózgowe.

Wawrzecki opiekuje się Anią jak tylko umie i stara się, by prowadziła jak najlepsze, normalne życie. Chętnie zabiera ją na różne wydarzenia branżowe.

W 2009 roku ponownie odnalazł miłość – ożenił się z Izabelą Roman, która na co dzień mieszka w USA. Odległość nie jest dla nich jednak przeszkodą w tworzeniu udanego związku.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: Super Express, Telemagazyn

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Pilna wiadomość dla rodziców. Właśnie ruszyła ważna akcja
  2. Używasz perfum? O jednej rzeczy możesz nie mieć pojęcia, zdumiewające informacje
  3. Ujawniono zarobki Maryli Rodowicz w „The Voice Senior”. Pozostali jurorzy będą zazdrościć?