Nie żyje słynny działacz opozycji antykomunistycznej. Dla wielu był bohaterem
Niezwykle smutne wieści dotarły do sieci. Nie żyje jeden z najbardziej cenionych działaczy opozycji antykomunistycznej. Historyk dożył pięknego wieku, miał 94 lata. Minister Radosław Sikorski napisał o nim wprost: "Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów".
Nie żyje jeden z najważniejszych działaczy opozycji antykomunistycznej
10 października odszedł polityk, więzień polityczny PRL, założyciel Konfederacji Polski Niepodległej i aktywny działacz opozycji antykomunistycznej. Mowa o Leszku Moczulskim, informację o jego śmierci przekazano za pośrednictwem profilu na Facebooku Internetowego Archiwum KPN.
O śmierci polityka poinformował również minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski. Zdecydował się zamieścić poruszający post na platformie X. Tak wspominał wybitnego historyka:
Odszedł Leszek Moczulski, antykomunista wtedy, gdy to wymagało odwagi i poświęcenia, a nie było drogą do kariery. Miała być 'rewolucja bez rewolucji' i się dokonała, na pożytek i chwałę Polski. Żegnaj przywódco KPN; Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów - napisał na profilu X
Nagłe wieści ws. Krzysztofa Dymińskiego. Mama zabrała głos Jego ciało znaleziono w domu. Policja bada sprawę młodego piłkarza
Nie żyje Leszek Moczulski
Leszek Moczulski urodził się 7 czerwca 1930 r. w Warszawie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Lista jego osiągnięć i dokonań jest niezwykle długa. Działał w młodzieżowej Podziemnej Zbrojnej Organizacji Młodzieżowej w Sopocie. Podejmował także działania dziennikarskie, w wielu warszawskich gazetach. Napisał wiele ważnych książek historycznych.
W 1957 roku po raz pierwszy został aresztowany na tle politycznym. Otrzymał zarzuty dotyczące rzekomego przekazywania prasie zachodniej informacji na temat sytuacji wewnętrznej w PRL, czym miał wpływać negatywnie na wizerunek władzy w Polsce na Zachodzie. Sąd Wojewódzki orzekł o jego niewinności. Drugi raz został aresztowany w 1980 roku, po założeniu własnej partii politycznej.
Był jednym z założycieli powstałego w marcu 1977 r. Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Pełnił w nim nieoficjalną rolę przywódcy. Na tym zdecydowanie nie kończy się długa lista dokonań.
Moczulski otwarcie krytykował obrady okrągłego stołu. W latach 1991-1997 był posłem na Sejm RP, natomiast 1998 r. zdecydował się przejść na emeryturę.
Nie jest znana dokładna przyczyna śmierci polityka
Nie podano oficjalnej przyczyny śmierci Leszka Moczulskiego. Informacja o jego śmierci w pierwszej kolejności pojawiła się na Facebookowym profilu Internetowego Archiwum KPN.
W 2015 roku Leszek Moczulski został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez Bronisława Komorowskiego.
W czerwcu 2013 rozpoczął się trzeci proces auto lustracyjny Leszka Moczulskiego. Sprawa miała swój początek w 2006 roku, kiedy Sąd Lustracyjny prawomocnie orzekł, że Moczulski współpracował z SB od 1969 r. do kwietnia 1977 r., co miał ukryć w swoim oświadczeniu lustracyjnym. W 2018 roku postępowanie trwało, wówczas Leszek Moczulski cofnął swój wcześniej złożony wniosek o autolustrację, przez pogarszający się już stan zdrowia.