Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje Beverly Cleary. Pisarka miała 104 lata
Julia Smoleń
Julia Smoleń 27.03.2021 13:16

Nie żyje Beverly Cleary. Pisarka miała 104 lata

Chick Vennera
fot. lelum.pl

Nie żyje Beverly Cleary. Amerykańska autorka książek dla dzieci zmarła w wieku 104 lat. Jak podaje tvp.info, odeszła w swoim domu w Kalifornii. W mediach nie podano przyczyny śmierci.

Beverly Cleary umarła w swoim domu w Carmel w Kalifornii. Mieszkała tam od lat 60. XX wieku. O śmierci poinformował HarperCollins, wydawca jej książek. Cleary jest autorką ponad 40 książek dla dzieci.

Nie żyje Beverly Cleary

Jak wspomina jej wydawca, Cleary – wiedziała, co sprawia, że jej czytelnicy są szczęśliwi, przestraszeni, wściekli i zdezorientowani. Pisarka zdradziła kiedyś New York Times, że pozostały w niej silne wspomnienia z własnego dzieciństwa. W twórczości wykorzystała również doświadczenia swoich dzieci.

Cleary wychowywała się na farmie w Ymahill w stanie Oregon. Nie czytała dużo, dopóki nie skończyła trzeciej klasy. Autorka opowiadała, że impulsem do rozpoczęcia myślenia o pisarstwie była pewna historia w bibliotece. Kiedy jako szóstoklasistka, Cleary odwiedziła bibliotekę Yakima w stanie Waszyngton, podszedł do niej chłopiec z pytaniem, gdzie mógłby znaleźć książki o takich dzieciach jak my.

Jedną z książek Cleary jest Henry Huggins – powieść o chłopcu, który dorasta w Portland. Bohater mieszkał niedaleko ulicy, przy której mieszkała autorka. Książka szybko przerodziła się w serie sześciu książek o Henrym.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:


Inne popularne książki Amerykanki to Ellen Tebbits, Lucky Chuck, Musz i motocykl. Jej książki dotychczas sprzedały się w ponad 85 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Beverly Cleary – kariera

Beverly Cleary w 1984 roku przyznano Medal Newbery, który jest przyznawany za najwybitniejszy wkład w literaturę dziecięcą w Stanach Zjednoczonych.

Beverly po prostu pięknie oddaje istotę dzieciństwa – opowiadała w Timesie autorka książek dla dzieci Judy Blume – Może nie wszyscy mamy takie dzieciństwo, ale wciąż jest w tym coś tak uniwersalnego. Myślę, że dzieci zawsze pokochają te książki

Książki Cleary znane były z uważności na detale, drobiazgi z dzieciństwa. Opowiadała doświadczenia dzieci dorastających w rodzinach z klasy średniej. Krytycy podkreślali poczucie humoru amerykańskiej pisarki.

Roger Sutton z The Horn Book Magazine podkreślił – Cleary jest zabawna w bardzo wyrafinowany sposób. Bardzo zbliża się do satyry, i myślę, że jest to powód, dla którego dorośli ją lubią, ale nadal szanuje swoje postacie – nikt się nie śmieje innym wydatkiem. Myślę, że dzieci doceniają to, że są na równi z dorosłymi.

Zobacz zdjęcia:

We are saddened to share that Beverly Cleary, one of the most beloved children’s books authors of all time, passed away…

Opublikowany przez Beverly Cleary Piątek, 26 marca 2021

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: tvp.info

Powiązane
Eurowizja Marcin Mroziński
Kto w poprzednich latach reprezentował Polskę na Eurowizji?