Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Przekazano niezwykle smutną wiadomość. Nie żyje Halina Wiśniewska
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 15.11.2020 14:15

Przekazano niezwykle smutną wiadomość. Nie żyje Halina Wiśniewska

Jolanta Lothe
David Tomaseti / Unsplash

Nie żyje Halina Wiśniewska, porucznik Wojska Polskiego oraz żołnierz Armii Krajowej II batalionu szturmowego „Odwet”. Była jedną z bohaterek książki Dziewczyny z Powstania. Kobieta odeszła od nas w wieku 98 lat. Jej dzieci oraz wnuki z rodzinami żegnają ją w wielkim smutku. Nasza Najukochańsza Mama i Babcia — możemy przeczytać w nekrologu na stronie Wyborczej.

Rodzina przekazała bardzo smutną wiadomość. Nie żyje Halina Wiśniewska, która w przeszłości stanęła w obronie wolności Polski oraz jej obywatelek i obywateli. Dożyła pięknego wieku 98 lat.

Nie żyje Halina Wiśniewska

Nie żyje Halina Wiśniewska, miała 98 lat. O jej śmierci dowiedzieliśmy się m.in. z mediów społecznościowych. Strona BohaterON przekazała smutną wiadomość.

— Na wieczną wartę odeszła Halina Wiśniewska „Halina” — łączniczka Armii Krajowej, która na cztery godziny przez wybuchem powstania urodziła syna — napisano na Facebooku.

Gdyby nie ciąża oraz poród Halina walczyłaby u boku swojego męża. Jednak gdy miasto było niszczone na jej oczach ona stanęła przed zupełnie nowym wyzwaniem. Walczyła o życie i przetrwanie swojego nowonarodzonego dziecka.

Jej historia została opisana w książce Dziewczyny z Powstania autorstwa Anny Herbich-Zychowicz. W ostatnich latach życia łączniczki Armii Krajowej w ramach kampanii BohaterON były jej dostarczane obiady, które ułatwiały kobiecie codziennie funkcjonowanie.

Za swoje zasługi została odznaczona Krzyżem Powstania Warszawskiego, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska i innymi odznaczeniami.

  1. Podczas porodu mąż zachował się skandalicznie. Żona natychmiast podjęła decyzję o rozwodzie
  2. 10 zastępów straży, w akcji grupa poszukiwawcza, 3 osoby pod gruzami. Tragedia w centrum Polski
  3. Ilona Ostrowska i Tomasz Karolak byli zaręczeni. Nagle wszystko runęło: ”zastałem tam mężczyznę”

Kim była Halina Wiśniewska?

Halina Wiśniewska była porucznikiem Wojska Polskiego, żołnierzem i łączniczką Armii Krajowej II batalionu szturmowego „Odwet”. Jej mąż był dowódcą barykady na Śródmieściu.

W 1943 roku ukończyła dwuletnią Prywatną Szkołę II Stopnia Heleny Grabowskiej w Warszawie przy ulicy Królewskiej 16. Uczono w niej historii Polski, języka polskiego oraz przysposobienia obronnego.

Na początku II wojny światowej 1 września 1939 roku dostała polecenie udziału w pomocniczej służbie w Telefonach Warszawskich. W 1940 roku poznała się ze swoim mężem, który uczestniczył w Związku Walki Zbrojnej. Dzięki temu od 1941 roku została wciągnięta do ruchu oporu.

Pracowała głównie jako łączniczka oraz tzw. czujka, czyli ochrona ćwiczeń w podwarszawskich lasach. W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego zaczęła mieć bóle porodowe.

[…] dziecko się urodziło o pierwszej. Wszyscy szczęśliwi, bo syn… Mąż także, ale o trzeciej mąż powiedział: Niestety kochana, muszę cię pożegnać, bo Powstanie… Mam zbiórkę. Ja wiedziałam to doskonale. Ale mówi: Nie martw się, to będzie trwało dwa, trzy dni prawdopodobnie. Niedługo się zobaczymy i wszystko się ułoży — wspominała w wywiadzie dla Łukasza Grzelca z listopada 2007 roku.

Jej pogrzeb odbędzie się 18 listopada o godzinie 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza na cmentarzu na Starych Powązkach. Pragniemy złożyć kondolencje dla rodziny oraz najbliższych. Niestety to niejedyna smutna wiadomość tego dnia.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Nie żyje Halina Wiśniewska.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Magda Gessler odebrała telefon od Dawida Wolińskiego. Chodziło o Edytę Górniak. ”My sobie z Magdą plotkujemy”
  4. Niestety, media przekazały wiadomość o śmierci niesamowitej Polki. Kobietę uwielbiały tłumy
  5. Nastolatka pobiła rekord Guinnessa. Ma najdłuższe nogi na świecie, aż ciężko uwierzyć w jej wymiary
  6. Czy kot jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży? Przyszłe mamy powinny na siebie uważać
  7. Adam Małysz pokazał niebywałe nagranie ze swojego domu. Takiego go nie znacie, wideo poruszyło tysiące Polaków (WIDEO)

Źródła: facebook.com, bohateron.pl, nekrologi.wyborcza.pl, 1944.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania