Nie żyje Halina Wołłowicz-Hołownia. Uczestniczka powstania warszawskiego była spokrewniona z Bronisławem Komorowskim
Nie żyje Halina Wołłowicz-Hołownia, stomatolożka i uczestniczka powstania warszawskiego. Kobieta była również spokrewniona z Bronisławem Komorowskim. Dzięki swojej postawie w trakcie powstania odratowała m. in. ojca braci Kaczyńskich.
Po wojnie Wołłowicz-Hołownia została dentystką. Była bardzo znana w swoim środowisku.
Nie żyje Halina Wołłowicz-Hołownia. Była znaną uczestniczką powstania warszawskiego
Nie żyje Halina Wołłowicz-Hołownia – taka wiadomość obiegła dziś media za pośrednictwem portalu infordent24.pl. Kobieta była nie tylko stomatolożką, ale też uczestniczką powstania warszawskiego, dla którego miała duże zasługi.
Uratowała m. in. rannego kolegę z pułku „Baszta” – Rajmunda Kaczyńskiego ps. „Irek”, ojca braci Kaczyńskich. Jej umiejętności medyczne przydały jej się również po zakończeniu wojny – została wówczas dentystką.
– Przeszliśmy do naszej kwatery na Puławskiej 132. Tam odnalazł nas Rajmund Kaczyński. Gdy go zobaczyłam, powiedziałam mu, żebyśmy poszli na świeży grób jednego z kolegów. Żachnął się, że dopiero co do mnie przyszedł, a mnie już gdzieś niesie. Jednak poszedł. Wyszliśmy na zewnątrz, pokonaliśmy może z pięćdziesiąt metrów i nagle pocisk uderzył dokładnie w ten budynek. Wszyscy, którzy się w nim znajdowali, zginęli. Można powiedzieć, że uratowałam sobie i Rajmundowi życie – opowiadała o tym wydarzeniu.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
W rodzinie zmarłej bardzo trzymano się tradycji niepodległościowych. Była ona prawnuczką słynnego działacza Michała Wołłowicza, powstańca listopadowego, który zginął w 1833 roku. Jej ojcem był zaś Henryk Wołłowicz, oficer Wojska Polskiego, który brał udział w kampanii polskiej 1939 roku.
W czasie powstania Wołłowicz-Hołownia działała w ramach kampanii K1 w konspiracji. W powstaniu brała udział jako sanitariuszka i łączniczka. Jej okręgiem był Mokotów. Działała pod pseudonimem „Rena”.
26 września 1944 została ranna w Parku Dreszera. Jej historię dokładniej opisała książka „Dziewczyny z Powstania” pióra Anny Herbich.
Była wielokrotnie odznaczana za swoją patriotyczną postawę w czasie wojny, jak również i po niej. W swoim środowisku niezwykle ceniono ją za wiedzę i dobrą pracę.
Rodzinne koligacje i pożegnania
Jak się okazało, Wołłowicz-Hołownia była również związana więzami rodzinnymi z Bronisławem Komorowskim. Były prezydent urodził się jako syn Jadwigi z Szalkowskich, siostry zmarłej stomatolożki.
Pożegnanie odbędzie się 11 marca 2021 roku o godzinie 13.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Długiej 13/15. Następnie procesja przeniesie się na Stare Powązki.
Artykuł będzie aktualizowany.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Kultowe dresy w Biedronce. Już w czwartek ruszy sprzedaż produktów słynnej marki
- Jaką emeryturę ma Jolanta Kwaśniewska? Pierwsza dama sama płaciła składki
- Podano datę pogrzebu Piotra Świąca. Rodzina prosi o datki na hospicjum
źródło: [infodent24.pl][wiadomosci.dziennik.pl]