Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Z ostatniej chwili: Nie żyje Wojciech Zabłocki, o śmierci poinformował jego syn
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 05.12.2020 16:03

Z ostatniej chwili: Nie żyje Wojciech Zabłocki, o śmierci poinformował jego syn

Jolanta Lothe
David Tomaseti / Unsplash

Nie żyje prof. Wojciech Zabłocki, architekt i były szermierz. Mąż aktorki Aliny Janowskiej jutro skończyłby 90 lat. O jego śmierci poinformował syn Michał. Dnia 5 grudnia po krótkim niedomaganiu i w pełni zadowolony z odbytego życia zmarł w wieku 90 lat prof. dr hab. Wojciech Zabłocki — napisał w mediach społecznościowych, jak podaje fakt.pl. Informację potwierdził PAP prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim był prof. Wojciech Zabłocki
  • Kto podał informację o jego śmierci
  • Jak wspominał swoją żonę aktorkę Alinę Janowską

Prof. Wojciech Zabłocki urodził się w 1930 roku w Warszawie. Był wybitnym szermierzem i trzykrotnym medalistą Igrzysk Olimpijskich. Niestety zdobywca dziewięciu medali mistrzostw świata i pięciokrotnego tytułu mistrza Polski nie żyje.

Nie żyje prof. Wojciech Zabłocki

W wieku 23 lat został indywidualnym mistrzem świata juniorów. W czasie swojej sportowej kariery reprezentowały barwy m.in. takich klubów jak MKS Katowice, Budowlani Kraków, Krakowski Klub Szermierzy i Marymont Warszawa.

Oprócz sportowego talentu miał również powołanie do nauki. Był wykładowcą w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej i na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W czasie swojej pracy udało mu się uzyskać tytuł naukowy profesora.

Zabłocki przez ponad pół wieku był mężem znanej aktorki Aliny Janowskiej. Kiedy odeszła, bardzo to przeżył, o czym opowiadał w wywiadzie.

Pierwszy raz zobaczyła mnie na zdjęciu w prasie sportowej. Sama pisała artykuły do „Sportowca”. Podobno gdy usłyszała, że jestem żonaty, przestała być zainteresowana wywiadem ze mną — wspominał po latach, jak cytuje jego słowa Fakt.

Jednak później dane im było się spotkać na bankiecie pożegnalnym sekretarza włoskiej ambasady. Mistrz olimpijski nie miał pojęcia, że jego przyszła żona jest aktorką.

Oboje byliśmy już po rozwodach. Alina poprosiła pisarza Leopolda Tyrmanda, by nas sobie przedstawił. Po przyjęciu zaprosiła mnie do kina — opowiadał dalej, jak informuje portal.

Nie widziałem żadnego jej filmu, choć Alina była już bardzo znaną aktorką. Śmiała się, że pomyliłem ją z Mieczysławą Ćwiklińską. Nie zdawałem sobie sprawy z różnicy wieku dzielącej obie panie — przyznał.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Kim był prof. Wojciech Zabłocki?

Prof. Wojciech Zabłocki był polskim szermierzem, olimpijczykiem, architektem, wykładowcą i znawcą broni. Był specjalistą od szabli i czterokrotnie brał udział w Igrzyskach Olimpijskich i na trzech zdobywał medale — dwa srebrne i brązowy.

Niezależnie od swojej kariery sportowej, pracował z zawodu jako architekt. W 1954 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i rok później został członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. 14 lat później obronił doktorat, a w 1980 roku się habilitował.

Zajmował się przede wszystkim budownictwem sportowym. Zaprojektował m.in. salę gier Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie czy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, również w stolicy.

Był wielokrotnie nagradzany zarówno za sukcesy sportowe, jak i architektoniczne. W 1995 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później — Krzyżem Komandorskim tego orderu. Dziewięć lat temu za „wspaniałą karierę sportową, olbrzymią charyzmę w działaniu na rzecz sportowców i sportu oraz magiczne piękno zaklęte w Jego architekturze” został uhonorowany Orderem Ecce Homo.

Dzisiaj dołączył do swojej ukochanej żony Aliny, której nie chciał oddać do zakładu opiekuńczego i opiekował się nią przez ostatnie lata jej życia.

Niedawno informowaliśmy również o śmierci malutkiej Nadii, jednak ostatnia szansa na uratowanie dziewczynki nie pomogła.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje prof. Wojciech Zabłocki.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: fakt.pl, onet.pl

Powiązane
Edyta Górniak
Kto to powiedział: Edyta Górniak czy Violetta Kubasińska? Arcytrudny quiz