Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje Zbigniew Siemaszko. Wybitny Polak zmarł we wtorek, właśnie przekazano informację
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 03.02.2021 10:27

Nie żyje Zbigniew Siemaszko. Wybitny Polak zmarł we wtorek, właśnie przekazano informację

fot. Photography Course / Unsplash

Nie żyje prof. Zbigniew Siemaszko, emigracyjny historyk, pisarz i publicysta. Był również żołnierzem Armii Andersa. Wybitny Polak odszedł od nas 2 lutego w Londynie, miał 97 lat.

Smutna wiadomość obiegła polskie i zagraniczne media. Nie żyje prof. Zbigniew Siemaszko. Informację o jego śmierci przekazał m.in. ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, publikując wpis w mediach społecznościowych.

Nie żyje prof. Zbigniew Siemaszko

Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Zbigniewa Siemaszko, wybitnego polskiego historyka, pisarza i publicysty emigracyjnego. Jestem mu wdzięczny za liczne artykuły i książki poświęcone polskiej historii i za niezłomne trwanie w prawdzie. Niech spoczywa w pokoju – napisał Arkady Rzegocki na Facebooku.

Zbigniew Siemaszko urodził się w 1923 roku. W czasie II wojny światowej został deportowany do Związku Sowieckiego. W 1941 roku wstąpił do formowanej na tamtych terenach Armii Andersa.

Przez Persję, Irak, Palestynę i Południową Afrykę trafił dwa lata później w kwietniu do Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w szkoleniach dla „cichociemnych” w Szkocji, jednak ostatecznie nigdy nie trafił z misją do Polski.

Kiedy wojna dobiegła końca, zdał maturę w polskim gimnazjum w Glasgow. Później studiował ekonomię na Polish University College i na Uniwersytecie Londyńskim.

Znalazł zatrudnienie w kilku londyńskich firmach, w których zajmował się elektroniką. Prof. Zbigniew Siemaszko specjalizował się w dziedzinie niezawodności działania sprzętu elektronicznego w zastosowaniu wojskowym.

Kim był prof. Zbigniew Siemaszko?

Prof. Zbigniew Siemaszko był polskim historykiem, pisarzem i publicystą na emigracji. Aktywnie uczestniczył w życiu emigracji polskiej w Londynie.

Pisał dla prasy emigracyjnej, publikował sprawozdania ze spotkań, wieczorów dyskusyjnych i autorskich, które odbywały się w polskich ośrodkach w Londynie, zwłaszcza w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym.

Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku zaczął współpracować z Instytutem Literackim. Stał się jednym z najbardziej aktywnych autorów wydawanych przez Jerzego Giedroycia Zeszytów Historycznych, publikował również w Kulturze.

Prof. Zbigniew Siemaszko był autorem kilkunastu książek. Zajmował się historią wojskowości, historią II wojny światowej, łącznością między emigracją wojenną a krajem, Armią Krajową, Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Zdobył nagrodę przyznawaną przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Wiele nieopublikowanych materiałów (w tym zbiór korespondencji Zbigniewa Siemaszki z Jerzym Giedroyciem) znajduje się w Archiwum Instytutu Literackiego.

Niestety, ale to niejedyna smutna wiadomość, która w ostatnim czasie obiegła media.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje prof. Zbigniew Siemaszko.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródła: Facebook, Interia, Wikipedia

Powiązane
Pazura, Wiśniewski, Kurdej-Szatan
Ile oni mają dzieci? Te gwiazdy to też rodzice. Zgadniesz, kto ma całą gromadkę?