Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje legendarny aktor Hal Holbrook. Odszedł pod koniec stycznia, informacja wyszła na jaw dopiero teraz
Marta Kulik
Marta Kulik 02.02.2021 13:11

Nie żyje legendarny aktor Hal Holbrook. Odszedł pod koniec stycznia, informacja wyszła na jaw dopiero teraz

wypadek
fot. George Becker/pexels.com

Media obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje legendarny aktor Hal Holbrook, polscy widzowie znają go z wielu kultowych seriali. Gwiazdor zmarł 23 stycznia, jednak informacja dopiero teraz została przekazana przez jego asystentkę.

Hal Holbrook amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny zmarł w wieku 95 lat. Widzowie widzieli go w produkcjach takich jak Wszystko za życie, Herkules Chirurdzy, Kości, Rodzina Soprano, Agenci NCIS, Ostry dyżur i wielu innych.

Nie żyje Hal Holbrook

Hal Halbrook był nominowany do Oscara za drugoplanową rolę Rona Franza w biograficznym dramacie przygodowym Seana Penna Wszystko za życie. Był wychowywany przez siostry i dziadków.

Hal Holbrook zdobył największe uznanie na scenie, wcielając Marka Twaina w swoim jednoosobowym programie oglądanym na całym świecie, zmarł 23 stycznia w swoim domu w Beverly Hills w Kalifornii. Miał 95 lat.

Jego śmierć została potwierdzona przez jego asystentkę Joyce Cohen w poniedziałek wieczorem.

Hal Holbrook: wielka gwiazda

Hal zagrał szesnastego prezydenta w telewizyjnym miniserialu Carla Sandburga „Lincoln” z 1974 roku. Produkcja przyniosła mu nagrodę Emmy – jedną z pięciu, które zdobył za role w filmach telewizyjnych i miniserialach; inne to „The Bold Ones: The Senator” (1970), gdzie wcielił się w Johna F. Kennedy’ego oraz „Pueblo” (1973), w którym grał dowódcę marynarki wojennej przejętej przez Koreę Północną w 1968 roku.

Holbrook nigdy nie twierdził, że jest uczonym w Twainie. Tak naprawdę mówił, przeczytał tylko kilka pracy Twaina jako młody człowiek.

Holbrok powiedział, że pomysł przeprowadzenia zainscenizowanego czytania prac Twaina wyszedł od Edwarda A. Wrighta, jego mentora z Denison University w Granville w stanie Ohio. Holbrook początkowo miał wątpliwości. „Ed, myślę, że ta sprawa z Markiem Twainem jest dość banalna” – wspominał, mówiąc Wrightowi po pierwszych próbach. „Nie sądzę, żeby to było zabawne”.

Mimo obaw, czytanie Twaina stało się ich najpopularniejszym skeczem przez następne cztery lata, gdy para przemierzała kraj, występując dla uczniów, klubów kobiecych, studentów i Rotarian.

Holbork – Twain

Ale dla Holbrooka przebranie się za Marka Twaina było tylko maską, za którą – jak napisał w swoich wspomnieniach – kryła się samotność, która nękała jego wczesne życie, poczynając od chwili, gdy rodzice porzucili go jako małe dziecko.

Dostosowując teksty Marka Twaina na scenę, Holbrook mówił, że ma najlepszego możliwego przewodnika: samego Twaina.

Doskonale rozumiem różnicę między słowem zapisanym na stronie a przekazaniem go na scenie” – powiedział The San Francisco Chronicle w 2011 roku. „Musisz pominąć wiele przymiotników. Wykonawca jest przymiotnikiem” – mówił w jednym z wywyiadów.

Osierocił swoje dzieci, a także dwie pasierbice, dwoje wnuków oraz dwoje wnuków przyrodnich.

Zobacz zdjęcie:

He was an American treasure.
Many of you will wake up to the news that we lost one of our finest actors, the great Hal…

Opublikowany przez George Pennacchio Poniedziałek, 1 lutego 2021

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: