Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Tragedia w Nowy Rok. Nie żyje ceniony polski artysta, miał 66 lat
Karol Osiński
Karol Osiński 02.01.2021 09:29

Tragedia w Nowy Rok. Nie żyje ceniony polski artysta, miał 66 lat

Bydgoszcz
lelum.pl

Nowy Rok dopiero się rozpoczął, a do Polskich mediów już napływają fatalne i tragiczne informacje. Nie żyje pochodzący z Opola, znany i ceniony artysta i mistrz pędzla Zygmunt Moryto. Malarz nazywany był przez wielu najbardziej tajemniczą postacią artystycznego Opola. Odszedł w wieku 66 lat.

Prace artystyczne Zygmunta Moryto znane były nie tylko na terenie kraju, ale zyskiwały uznanie także daleko poza jego granicami. Bez wątpienia wiadomość o tym, że nie żyje, wstrząsnęła wieloma fanami jego twórczości. Oficjalna przyczyna śmierci nie została podana do opinii publicznej. Wiadomość przekazał Związek Polskich Artystów Plastyków z Okręgu Opolskiego.

Nie żyje Zygmunt Moryto

Początek 2021 roku nie będzie dobrze zapamiętany dla wielu fanów malarstwa polskiego. Wszystko za sprawą śmierci Zygmunta Moryty, jednego z najbardziej utalentowanych i cenionych artystów, którego prace cieszyły się ogromnym uznaniem w oczach kolekcjonerów. Nazywany jednym z najbardziej tajemniczych polskich malarzy zmarł w wieku 66 lat.

Swój malarski talent kształtował od najmłodszych lat, jednak poza praktyką indywidualną miał przyjemność udowodnić swoje wielkie zaangażowanie oraz pasję do malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, której jest absolwentem. Tam też pod koniec lat 70. rozpoczął pracę w roli asystenta w pracowni Mariana Kruczka.

Na początku lat 80. został doceniony poprzez przyznanie roli przewodniczącego związku opolskich plastyków, by przez następne 20 lat wycofać się z branży i zamilknąć. Był to niezrozumiały ruch dla wielu krytyków sztuki malarskiej, ponieważ Zygmunt Moryto cieszył się u nich wielkim uznaniem.

Artysta przestał pokazywać się także na wystawach, gdzie zazwyczaj prezentował swoje wybitne prace, chociaż bezustannie tworzył. Mijały lata, a nie podawał dokładnej decyzji swojego wycofania się z życia publicznego. W latach 90. planował otwarcie pracowni grafiki przy ul. Szpitalnej w Opolu, z której mieliby korzystać artyści zajmujący się tą bardzo wymagającą i trudną sztuką.

Kim był Zygmunt Moryto?

Zygmunt Moryto był polskim artystą i malarzem. Urodził się w 1954 roku w Kluczborku w woj. opolskim. Artysta był znany głównie ze swoich grafik, których nie tworzył od wielu lat, jednak to właśnie one cieszyły się największym uznaniem.

Wiszą w wielu domach i biurach, często bardzo daleko od Opola. Kupione lub darowane hojną ręką. Nieliczne znalazły się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu – pisała na ten temat historyczka sztuki, Joanna Filipczyk w jednym z katalogów galerii poświęconych grafice. Z kolei jeden z artystów Andrzej Sznejweis wspomina kolegę po fachu następująco.

Zygmunt Moryto był artystą prawdziwie bezkompromisowym. Dokładnie wiedział, jak ma jego praca wyglądać i kiedy powinien ją skończyć. Tworzył w taki sam sposób, jak oddychał. Instynktownie, bezpośrednio – mówił Andrzej Sznejweis w jednym z wywiadów.

Śmierć Zygmunta Moryto, to już kolejna fatalna informacja po nowym roku. Jeszcze wczoraj poinformowano, że nie żyje znany z programu Złomiarze Marek Pawłowski. Z kolei w sylwestra świat dowiedział się o śmierci francuskiego aktora Roberta Hosseina. Więcej o tym dowiecie się >tutaj<.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje

W wieku 66 lat zmarł malarz Zygmunt Moryto.

Artykuły polecane przed redakcję Lelum:

Źródło: opole.wyborcza.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania