Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Najgrubszy chłopiec świata ważył 190 kg. Schudł ponad 100 kg i jest nie do poznania
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska 16.08.2019 19:52

Najgrubszy chłopiec świata ważył 190 kg. Schudł ponad 100 kg i jest nie do poznania

nadwaga
Fot. channel 5

Nadwaga wśród dzieci i młodzieży już w 1974 roku została zakwalifikowana jako jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Problem nadmiernej masy ciała u najmłodszych jest często bagatelizowany przez dorosłych. Niestety, skutki nieprawidłowej diety i braku ruchu dostrzegalne są na wielu płaszczyznach. Poznajcie historię chłopca, który w wieku 10 lat ważył 190 kilogramów!

Arya Permana, wywodzący się z Indonezji, przez wiele lat borykał się z chorobliwą otyłością. Chłopiec nie był w stanie samodzielnie wziąć prysznica, a przejście kilku metrów pozbawiało go oddechu. Gdy nastolatek znajdował się w krytycznym momencie, postanowił zawalczyć o swoją przyszłość, a przede wszystkim – zdrowie.

Nadwaga zagrażała jego życiu

13-letni obecnie chłopiec przeszedł niezwykłą metamorfozę, która uratowała mu życie. Ważący 190 kilogramów Arya nie był w stanie funkcjonować tak, jak jego rówieśnicy. Chłopiec uczył się w domu, a jego kontakt ze światem zewnętrznym był bardzo ograniczony.

Dieta nastolatka składała się wyłącznie z tłustych i wysokokalorycznych potraw. Permana zjadał codziennie kilka porcji makaronu i smażonego kurczaka. Całość dopełniały słodzone, gazowane napoje.

Ojciec chłopca, Ade Somantri, dopiero po latach przyznał, że bierze pełną odpowiedzialność za to, jak wygląda jego dziecko:

— Gdy Arya chciał zjeść lub napić się czegoś słodkiego, po prostu mu to dawałem — wyznał w wywiadzie dla Barcroft TV.

Chłopiec zrzucił ponad 100 kilogramów

Gdy Permana skończył 13 lat, jego rodzic podjął pierwsze kroki w stronę walki z chorobliwą nadwagą syna. Arya został poddany operacji zmniejszenia żołądka. Dzięki temu w ciągu zaledwie miesiąca stracił ponad 30 kilogramów.

Chłopiec trzyma się również restrykcyjnej diety, która składa się przede wszystkim z ryb, warzyw i owoców. Każdego dnia pokonuje kilometr do szkoły, a także stara się uczestniczyć w zespołowych sportach. Niestety, spory spadek wagi wiąże się także z kilogramami nadmiernej skóry:

— Pomimo ćwiczeń, które wykonuje Arya, zwisające fałdy stanowią ogromny problem i muszą zostać usunięte — mówi ojciec chłopca.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Nadwaga

Arya Permana w wieku zaledwie 13 lat ważył 190 kilogramów! Tak duża nadwaga zagrażała jego życiu. Ojciec chłopca podjął decyzję o operacji zmniejszenia żołądka.

Nadwaga

Permana stracił ponad 100 kilogramów, dzięki czemu znowu może cieszyć się życiem, spędzając czas z rówieśnikami. Nastolatek czeka na operację usunięcia dodatkowej skóry – efektu tak dużej straty wagi.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ciemna strona 500 plus. Program wyrządza sporo szkód
  2. Panna młoda wydała fortunę na suknię ślubną, więc postanowiła chodzić w niej przez cały tydzień. Te zdjęcia to HIT
  3. Po rozwodzie sprzątała strych i znalazła numer telefonu do swojej pierwszej miłości. Teraz są małżeństwem
  4. Czekali z otwarciem prezentu ślubnego aż 9 lat. Gdy zobaczyli zawartość popłakali się ze szczęścia
  5. Nie uwierzycie, jak mieszka Michał Szpak. 9 zdjęcie zwaliło nas z nóg

Źródło: thesun.co.uk

Powiązane
Violetta Kubasińska, Doktor Falkowicz
Jak dobrze znasz polskie seriale? Dopasuj czarny charakter do produkcji