Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Co z powrotem dzieci do szkół? Minister edukacji właśnie zabrał głos, zaapelował do rodziców

Co z powrotem dzieci do szkół? Minister edukacji właśnie zabrał głos, zaapelował do rodziców

BENEDYKT XVI
fot. Lelum

Minister edukacji Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia. Dziennikarz zapytał polityka o powrót starszych uczniów do szkół w lutym. Szef resortu nie dał jednoznacznej odpowiedzi, podkreślił, że rząd na bieżąco monitoruje sytuację zarówno w kraju, jak i na świecie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co rząd planuje ws. starszych uczniów
  • Czy możliwy jest powrót do nauki stacjonarnej od lutego
  • Jakie zmiany planuje wprowadzić rząd

Luty przed nami. Mam nadzieję, że dzieci wrócą do szkoły. Widzimy dynamikę pandemii poza granicami kraju, widzimy, co robią inne kraje. Nie jesteśmy wyspą, więc musimy to wszystko brać pod uwagę – powiedział minister edukacji.

Minister edukacji o powrocie uczniów do szkół

Przemysław Czarnek był gościem Jedynki Polskiego Radia. Wielu rodziców i nauczycieli zadaje sobie pytanie, czy w lutym uczniowie starszych klas wrócą na lekcje stacjonarne. Takie informacje pojawiają się od początku roku.

W pierwszej połowie stycznia uczniowie mieli ferie. Rząd zadecydował, że w 2021 r. wszystkie województwa udadzą się na dwutygodniowy wypoczynek w jednym terminie. W tym czasie zamknięto również hotele, stoki narciarskie, a wszelkie wyjazdy rodzinne były zakazane.

18 stycznia na lekcje stacjonarne wrócili uczniowie najmłodszych klas. Pozostali kontynuują naukę zdalną, która sprawia wiele kłopotów nie tylko uczniom, ale również rodzicom i nauczycielom. Od kilku tygodni pojawiają się spekulacje, że starsi uczniowie wrócą od lutego do szkoły. Jaki plan ma rząd?

Luty przed nami. Mam nadzieję, że dzieci wrócą do szkoły. Widzimy dynamikę pandemii poza granicami kraju, widzimy, co robią inne kraje. Nie jesteśmy wyspą, więc musimy to wszystko brać pod uwagę – zaznaczył minister edukacji.

Przemysław Czarnek podkreślił, że w Polsce sytuacja jest ustabilizowana, ale rząd nieustannie obserwuje, co dzieje się u polskich sąsiadów i w całej Europie.

Minister edukacji o nauce zdalnej

Minister edukacji nie wyjawił, czy rząd planuje powrót starszych uczniów do szkoły w najbliższych dniach. Wypowiedź polityka była wymijająca, choć ten podkreślił, że ma nadzieję, że stanie się to szybciej, niż później.

W drugim tygodniu lutego nauczyciele, którzy powrócili do nauki stacjonarnej, mają ponownie zostać przebadani na koronawirusa.

W drugim tygodniu lutego chcemy po raz kolejny przetestować nauczycieli. Na podstawie tych danych będzie podejmowana decyzja – podkreślił.

Rząd chce sprawdzić, czy nauczyciele, którzy od prawie dwóch tygodni uczą w szkołach, zarazili się COVID-19. Eksperci mają przeanalizować dane na bazie, których będzie podjęta decyzja.

Minister edukacji zaapelował też do rodziców, którzy wysyłają swoje starsze dzieci do szkoły mimo próśb pozostawania w domu, jeśli istnieją warunki do nauki zdalnej. Niektórzy rodzice mogą wykorzystywać zapis w rozporządzeniu dotyczący wykluczenia uczniów, którzy nie mają możliwości odbywać edukacji zdalnej w domu. Wówczas dyrekcja szkoły ma obowiązek przygotować stanowisko do nauki w placówce.

Nie wykorzystujmy tego – zaapelował Czarnek.

Na koniec minister edukacji dodał, że po powrocie uczniów do szkół szykują się zmiany.

Pojawi się ewentualna zmiana siatki. Eksperci są zaangażowani w to, jak zmienić organizację nauki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, żeby ten czas nadrobić. Wszyscy wiemy, jak ta nauka teraz wygląda – skwitował minister.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Powiązane
Eurowizja Marcin Mroziński
Kto w poprzednich latach reprezentował Polskę na Eurowizji?