Minister Czarnek wydał nagły apel. Wielu może być oburzonych, niebywałe, jakie padły słowa. Chodzi o lektury szkolne
Ministerstwo edukacji wprowadziło ostatnio zmiany w kanonie lektur obowiązkowych i uzupełniających. Decyzje te są szeroko krytykowane. Minister Przemysław Czarnek odpowiada na zarzuty i jak zwykle stosuje kontrowersyjne argumenty.
Ostatnie decyzje ministra Czarnka, dotyczące zmian w kanonie lektur szkolnych, wzbudzają wiele kontrowersji. Wcześniej wielu ekspertów wypowiadało się krytycznie o prowadzeniu na listę lektur tekstów Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej z antysemickich poglądów.
Wielu specjalistów krytykowało też decyzje ministra dotyczące wzbogacenia lektur o treści martyrologiczne, związanej ze zbrodniami, popełnianymi w czasie wojny na dzieciach.
Przemysław Czarnek: „dyktatura ateistyczna”
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
Jakby tego było mało, Czarnek postanowił dodać do spisu lektur encykliki Jana Pawła II i teksty opowiadające o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Protest w szkołach, związany z niezgodą na katolicki kanon i postulaty świeckiej edukacji, spotkał się już z reakcją ministra.
Minister edukacji i nauki wypowiedział się na temat zarzutów, jakie postawiło mu między innymi Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich, na antenie Telewizji Polskiej.
Czarnek w TVP Info skomentował głosy krytyki bardzo dobitnie:
– To dyktatura lewicowa, która nie ma nic wspólnego z tolerancją. Chrześcijanie tolerują ateistów, ateiści są ich przyjaciółmi.
Minister edukacji, który marzy o gruntowaniu cnót niewieścich, o osobach LGBT mówi wprost, że „nie są równi ludziom normalnym”, a prawa człowieka i równość określa jako „idiotyzmy” – nawołuje do tolerancji i akceptacji.
Oczywiście minister miał na myśli „tolerancję dla większości chrześcijańskiej”. Czarnek powiedział też, że w Polsce panuje „dyktatura ateistyczna„.
Zmiany na liście lektur szkolnych
Z listy lektur obowiązkowych zniknęła pozycja „Ziele na kraterze” Wańkowicza. Wycofano też między innymi wiersze Marcina Świetlickiego, teksty Parandowskiego i François Villona.
Nowo dodane lektury to natomiast między innymi: Kronika Książąt Polskich, Henryk Sienkiewicz, „Listy z podróży do Ameryki” (fragmenty), Witold Pilecki, „Raport Witolda”, Wiesław Kielar, „Anus mundi”, Zofia Kossak-Szczucka, „Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919”; J.R.R. Tolkien, „Władca pierścieni. Drużyna pierścienia”.
Źródło: Fakt.pl
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
- Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
- Córka Adam Małysza przekazała radosne wieści