Maria Konopnicka „Na jagody”. Kto miał w swojej biblioteczce? Prawdziwy klasyk
Maria Konopnicka to polska poetka, która prężnie działała w XIX wieku i na początku wieku XX. Jest to niewątpliwie jedna z najwybitniejszych pisarek, która pozostawiła po sobie mnóstwo wspaniałych dzieł. Jednym z nich jest książka pt.: „Na jagody”. Pewnie wielu z nas miało ją kiedyś w swojej biblioteczce, albo może wciąż jeszcze ma.
„Na jagody” to piękna baśń autorstwa Marii Konopnickiej, skierowana głównie do najmłodszych. Powstała na początku XX wieku, a dokładnie w roku 1903. Dla wielu osób była to pierwsza pozycja książkowa, która zdobiła domową biblioteczkę. Pamiętacie ją?
Maria Konopnicka „Na jagody”
Maria Konopnicka ma na swoim koncie liczne dzieła, które do tej pory zachwycają Polki i Polaków swoim kunsztem. Polska poetka i nowelistka była autorką ponadczasową i po wiele pozycji jej autorstwa sięgamy do dziś. Jedną z takich wyjątkowych książek jest baśń pt.: „Na jagody”.
Pozycja adresowana szczególnie dla najmłodszych zawiera niesamowite opisy krajobrazów, które otaczają bohaterów dzieła. Pełno tam kolorów, a wielobarwne opisy pobudzają wyobraźnię czytelnika. Bohaterem baśni jest chłopczyk o imieniu Janek. Niewinne dziecko odkrywa tajemniczą krainę, która nie jest dostępna dla wszystkich ludzi. Jednak to właśnie szlachetność i dobre serce chłopca zadecydowało o tym, że to właśnie jemu było dane do niej dotrzeć.
Maria Konopnicka – literatura dziecięca
Maria Konopnicka często podejmowała tematykę dziecięcą. Dzięki niej wiele młodych czytelników może zagłębić się w interesujące pozycje, stworzone specjalnie z myślą o nich. Każda z nich jest pouczająca i pełna życiowych mądrości. Maria Konopnicka w swoich książkach skierowanych do dzieci, starała się uwrażliwić ich na otaczający świat natury, jednocześnie uwypuklając jego piękno.
Co więcej, w mistrzowski sposób przemycała cenne wartości takie jak pracowitość, uczciwość, czy szlachetność, zwracając uwagę na ich fundamentalne znaczenie. Trzeba przyznać, że Maria Konopnicka zrobiła najmłodszym wielką przysługę. Teraz pozostaje nam jedynie korzystać z jej wspaniałego dorobku i cieszyć się tym, co stworzyła.