Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Legalna aborcja w Irlandii! „To historyczny moment dla kobiet”
fot. instagram.com @gregmmpurcell, @alodis1, unsplash.com OpenClipart-Vectors

Legalna aborcja w Irlandii! „To historyczny moment dla kobiet”

17 grudnia 2018
Autor tekstu: Ewelina Kolecka

Legalna aborcja w Irlandii! „To historyczny moment dla kobiet”. Prezydent Irlandii niedługo podpisze nową ustawę, dotyczącą legalnego przerwania ciąży. To przełomowa chwila dla mieszkanek Zielonej Wyspy. Jak wyglądała ich walka o prawo do aborcji?

Legalna aborcja w Irlandii! „To historyczny moment dla kobiet”. Przez wiele lat Irlandia miała jedno z najbardziej restrykcyjnych praw dotyczących przerywania ciąży w Europie. Za dokonanie aborcji groziła kara dożywotniego pozbawienia wolności. Ten przepis ustanowiono w XIX wieku i zachował się aż do 2013 roku. Jak teraz wyglądają regulacje?

Aborcja w Irlandii

W 1861 roku w Irlandii ustanowiono, że dokonanie aborcji będzie karane dożywotnim pozbawieniem wolności. W latach 90. kilkakrotnie doszło do sytuacji, kiedy Sąd Najwyższy uchylił zakaz wobec zgwałconych nastolatek , tłumacząc, że inaczej mogłyby popełnić samobójstwo.

Irlandki przez kilkadziesiąt lat walczyły o zniesienie restrykcyjnych kar za przerywanie ciąży. Pojawiły się liczne próby wniesienia poprawek do konstytucji, a obywatelki masowo wyjeżdżały dokonywać aborcji do Wielkiej Brytanii. Istniał także masowy handel środkami wczesnoporonnymi. Co więcej, aż do 1978 roku antykoncepcja była w Irlandii nielegalna, a później: tylko na receptę lub dla mężatek.

Śmierć Savity Halappanavar

Jednym z przełomowych momentów była śmierć Savity Halappanavar z Indii w 2012 roku. Savita trafiła do szpitala, ponieważ zaczęła tracić ciążę. Chociaż poronienie bezpośrednio zagroziło jej życiu, lekarze odmawiali udzielenia pomocy , tłumacząc, że nie ma pewności, czy płód obumarł.

Chociaż Savita tłumaczyła, że nie jest chrześcijanką i błagała o ratunek, do samego końca lekarze wstrzymywali się z pomocą. W konsekwencji kobieta zmarła. To wydarzenie wstrząsnęło irlandzką opinią publiczną i doprowadziło do obniżenia kary za przerwanie ciąży do 14 lat pozbawienia wolności. Savita Halappanavar do dziś jest jednym z symboli walki irlandzkich ruchów pro-choice.

Legalna aborcja w Irlandii

W maju 2018 roku w Irlandii odbyło się referendum, którego uczestniczy opowiedzieli się – za lub przeciw – liberalizacji prawa aborcyjnego. Jak się okazało, na tak było aż 66.4 proc. osób, przeciw – 33.6 proc.

Na skutek referendum w Irlandii będzie możliwa legalna aborcja do 12. tygodnia życia – na życzenie matki. W późniejszym stadium: po konsultacji z lekarzem , w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobieta oraz jeśli w wyniku wad wrodzonych dziecko umrze do 28 dni po narodzinach. Przed zabiegiem kobiety będą miały 72 godziny, podczas których mogą podjąć ostateczną decyzję.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Legalna aborcja

O referendum walczono nie tylko w Irlandii – mieszkanki Zielonej Wyspy wspierały kobiety i mężczyźni z innych państw Wielkiej Brytanii.

Legalna aborcja

Legalizacja aborcji w Irlandii to efekt wielu dekad walki jego obywatelek i obywateli.

Legalna aborcja

Savita Halappanavar zmarła w 2012 roku po tym, jak lekarze odmówili jej aborcji. Dziś jest symbolem irlandzkiego ruchu pro-choice.

Legalna aborcja

Po śmierci Savity Halappanavar rząd obniżył karę za dokonanie aborcji. Zamiast dożywotniego więzienia kobietę, która przerwała ciążę, czekało 14 lat pozbawienia wolności.

Legalna aborcja

Legalna aborcja w Irlandii! Ustawa wejdzie w życie, gdy tylko Michael D. Higgins, obecny prezydent, złoży swój podpis pod tekstem ustawy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Edukacja seksualna w Polsce: Jak to wygląda w naszym kraju
  2. Aborcja w Polsce. Jaka jest obecna sytuacja? O co walczymy?
  3. Feministki w Polsce: Gwiazdy, które są feministkami

źródła: elle.pl, pl.wikipedia.org, newsweek.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewelina Kolecka

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy