Kupiła bezdomnemu jedzenie. Chwilę później doszło do dramatu, policja wkroczyła do akcji. Okropne, jak ją potraktował
Mieszkanka Lublina spotkała na ulicy zaniedbanego mężczyznę, postanowiła kupić mu jedzenie. Myślała, że bezdomny chce się odwdzięczyć. Chwilę później do akcji musiała wkroczyć policja. Tym razem odruch dobroci mógł zakończyć się naprawdę źle.
Policjanci z 1. komisariatu w Lublinie przekazali informację o zatrzymaniu 56-letniego bezdomnego. Zostali zaalarmowani przez 30-latkę, która chwilę wcześniej kupiła mężczyźnie jedzenie.
56-letni bezdomny zatrzymany. W ten sposób „odwdzięczył się” kobiecie, która kupiła mu jedzenie
Jak informuje lublin.policja.gov.pl do zdarzenia doszło w samym centrum Lublina. 30-letnia kobieta nie mogła być obojętna wobec pozornie niewinnej prośby dwóch starszych mężczyzn. Obaj wyglądali na bezrobotnych i pozbawionych dachu nad głową.
– Siedzącą w restauracji 30-latkę zaczepiło dwóch bezdomnych. Mężczyźni poprosili mieszkankę Lublina o zakup jedzenia. Kobiecie zrobiło się ich żal. Dlatego przystała na prośbę i kupiła im jedzenie – przekazuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski.
Jeden z nich chwycił plecak kobiety i cała trójka opuściła lokal. Dopiero tam okazało się, że bezdomny wcale nie ma zamiaru zwracać własności. Z raportu wynika, że w torbie znajdowało się kilkaset złotych, karta bankomatowa oraz dokumenty poszkodowanej. Złodzieje uciekli, zaś kobiecie pozostało tylko zgłosić sprawę na policję.
Na szczęście triumf oszustów nie trwał zbyt długo. Poinformowano, że „operacyjni z 1. komisariatu szybko namierzyli i zatrzymali sprawcę”. Bezdomny bowiem niemal od razu stracił czujność i udał się na stację benzynową, gdzie… kupił żelki, korzystając z ukradzionej karty. Wkrótce 56-latek stanął przed prokuraturą.
Mężczyzna decyzją sądu trafił na 3 miesiące do tymczasowego aresztu, jednak za tzw. kradzież zuchwałą, do której dolepiono zarzut włamania grozi mu nawet do 10 lat więzienia. Nie wiadomo, czy chwila słodyczy była tego warta.
Występek był szkodliwy nie tylko przez wzgląd na samo bezprawne przywłaszczenie cudzego mienia. Podważył także wiarygodność i z pewnością mógł zniechęcić samą okradzioną, jak i inne osoby do pomagania tym, którzy naprawdę są w potrzebie.
Z jednej strony policja w całej Polsce apeluje, aby zwłaszcza w czasie zimy zwracać uwagę na bezdomnych, samotnych, będących pod wpływem alkoholu lub starszych, których spotykamy na ulicy. Nie należy jednak tracić czujności, a w przypadku spotkania z osobą potrzebującą pomocy najlepiej jest poinformować służbę zdrowia lub funkcjonariuszy. Jeden telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
Źródło: Policja.gov.pl