Pilny apel episkopatu. W święta Polacy mogą spodziewać się zmian w kościele
Kościół walczy o kolejne zmiany dotyczące świąt Bożego Narodzenia. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała apel do kościołów, kaplic, w których byłoby to możliwe, by w miarę możliwości zwiększyć liczbę mszy świętych 25 grudnia, 1 stycznia i 6 stycznia. Uzasadnieniem ma być umożliwienie uczestnictwa większej liczbie wiernych w eucharystiach.
17 grudnia odbyły się obrady online Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, podczas których dyskutowano na wiele tematów, w tym m.in. o próbie podważenia autorytetu Jana Pawła II. Kościół jest przekonany, że podczas świąt takie zachowanie jest niedopuszczalne.
Episkopat polski apeluje o zwiększenie ilości mszy świętych.
Podczas odbytych 17 grudnia 2020 roku obrad online Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski poddano m.in. temat mszy świętych 25 grudnia, 1 stycznia i 6 stycznia. Warto przypomnieć, że kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła wcześniej zgodę biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim prezbiterom do celebracji czterech mszy św. w trakcie tych dni.
Duchowni doszli do wniosku, że najprawdopodobniej jest to za mała liczba mszy. Z tego powodu wystosowali apel, w którym proszą o zwiększenie liczby eucharystii w trakcie tych dni. Święta już za pasem, dlatego wystarczy oczekiwać na odpowiedź. Niestety coraz więcej kościołów rezygnuje z organizacji pasterki, dlatego księża działają, by zwiększyć ilość mszy.
– Rada Stała apeluje, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych Mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w Eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach – napisano w specjalnym apelu.
Co więcej, biskupi Rady Stałej KEP mieli wyrazić nadzieję w oświadczeniu, że pandemia koronawirusa nie stanie się pretekstem do konieczności ograniczenia, lub całkowitego odwołania handlu w niedzielę.
– Niech niedziela pozostanie czasem umocnienia, niekiedy nadwątlonych całotygodniową pracą, więzi rodzinnych i społecznych; niech będzie przestrzenią emocjonalnego wyciszenia i wzmacniania wartości duchowych w każdym z nas – dodaje Rada Stała KEP.
Rząd wprowadza narodową kwarantannę. Kościół także chce zmian
Jak wiadomo, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku w Polsce obowiązywać będzie narodowa kwarantanna, o czym poinformował 17 grudnia podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Oznacza to, że z tego powodu praktycznie wszystkie instytucje zostaną zamknięte lub ich działalność będzie ograniczona do minimum. Sprawa nie dotyczy jednak kościołów, które w dalszym ciągu będą objęte tymi samymi restrykcjami, czyli 1 os. na 15 m kw. w świątyni.
Zatem kościół pragnie wykorzystać sytuację i zwiększyć ilość odprawianych mszy świętych, by w trakcie świąt Bożego Narodzenia wierni mieli większy wybór w uczęszczaniu na msze święte.
Nie wiadomo jednak, czy ten pomysł zostanie zrealizowany. Wszystko zależy od biskupów danych diecezji, którzy mogą wydać takie polecenia. Wiernym, którzy wybierają się na eucharystię w trakcie świąt przypominamy o konieczności utrzymywania 1,5-metrowego dystansu społecznego.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Zakaz przemieszczania się przed świętami? Minister wyjaśnia
- Świat filmu w żałobie. Nie żyje zasłużona Polka
- Żak ze łzami w oczach odczytał list żony Piotra Machalicy. Niedawno wzięli ślub
Źródło: dziennikzachodni.pl