Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Kinga Rusin przekazała smutny komunikat. Prosi o pomoc
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 18.01.2022 19:13

Kinga Rusin przekazała smutny komunikat. Prosi o pomoc

Kinga Rusin to nie tylko uznana dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Od wielu lat angażuje się w najważniejsze akcje społeczne i sprawy bieżące naszego kraju. Tym razem poruszyła problem Dziecięcego Telefonu Zaufania, który w 2022 roku nie otrzymał dofinansowania rządu.

Dziecięcy Telefon Zaufania (116 111) działa w Polsce od 14 lat. Od dłuższego czasu rząd nie spierał tej instytucji wystarczająco, jednak w 2022 roku całkowicie odciął dotacje. Sytuacja jest dramatyczna – Rusin postanowiła wyjaśnić dlaczego.

Kinga Rusin o Dziecięcym Telefonie Zaufania: „Pieniędzy na ratowanie dzieci jak nie było tak nie ma”

Dziecięcy Telefon Zaufania został powołany przez MSWiA, ze względu na zobowiązania Polski jako członka Unii Europejskiej. Inicjatywą zajmuje się Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Przez lata dzięki linii 116 111 wiele młodych osób uniknęło prób samobójczych, inne znalazły pomoc w kryzysowych sytuacjach.

Psychiatria w Polsce znajduje się w dramatycznej sytuacji. Według policyjnych danych, w 2020 roku zanotowano aż 843 próby samobójcze wśród osób poniżej 18. roku życia, a najmłodsze dziecko, które zmarło, miało 8 lat.

Także obłożenie łóżek na psychiatrycznych oddziałach dziecięcych wypada tragicznie: w województwie wielkopolskim na jedno łóżko w 2020 roku przypadało aż 14118 dzieci. O wszystkim tym postanowiła napisać Rusin na swoim profilu na Instagramie.

Dziecięcy Telefon Zaufania – apel Kingi Rusin

Rusin pisze prost, że Dziecięcy Telefon Zaufania jest „niszczony przez PIS”. Namawia też do wpłacania pieniędzy na autoryzowaną zbiórkę pomocową, która ma na celu umożliwienia organizacji dalszego działania. „Każda złotówka się liczy” – apeluje dziennikarka.

Nie ma już pieniędzy na sławną telefoniczną linię, która realnie ratuje dzieciom życie (odwodząc je od prób samobójczych). Pomaga dzieciom w depresji, zrozpaczonym, wykorzystywanym, zagubionym, głodnym i biednym, ale też tym z zamożnych rodzin, które wstydzą się swoich problemów i nie mają z kim o nich rozmawiać – wyjaśnia Rusin.

Prezenterka dodaje też, że Polska znajduje się w europejskiej czołówce samobójstw dzieci. Tym bardziej skandaliczna jest wypowiedź ministra edukacji Przemysława Czarnka, jaka padła niedawno w sejmie:

Kilka dni temu Czarnek w skandalicznym wystąpieniu w Sejmie wyśmiewał dziecięcą depresję, winiąc za nią opozycję. Takie polityczne gierki i heheszki na poziomie zamulonego dna funduje nam tzw. minister oświaty! – grzmi Rusin. Na koniec dodaje:

Pieniędzy na ratowanie dzieci jak nie było tak nie ma, ale na dotacje dla Kurskich, dla Rydzyków, Mejzów czy Obajtków jakoś zawsze się znajdą! I tego nigdy, przenigdy tej pisowskiej dyktaturze nie zapomnimy! Przyjdzie czas rozliczeń i sprawiedliwości!

W tych instytucjach można znaleźć pomoc:

  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 12 00 02 (czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu)
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: [email protected]
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: [email protected]
  • Lista psychologów i psycholożek rekomendowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii: https://kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna/
  • Mailowe wsparcie dla chrześcijan LGBTQ „Wiara i tęcza” [email protected]
  • Telefon Zaufania Grupy Ponton – edukatorów seksualnych, działa w każdy piątek od 16:00 do 20:00 pod numerem 22 635 93 92.

Źródło: statystyka.policja.pl, onet.pl, oko.press

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 1. Pokazali, jak Wellman wtula się w Prokopa. Ludzie płaczą ze śmiechu przez jeden szczegół
 2. Widzowie oniemieli. Niesłychane, co w „Pytaniu na śniadanie” ujawniła Ela z „Rolnik szuka żony”
 3. Wstrząsający komunikat na profilu Krystyny Jandy. „Straciłam wszelki sens”