Poznajecie? Jej piosenki śpiewała cała Polska, wszyscy ją uwielbiali
Katarzyna Sobczyk była jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny muzycznej lat 60., której piosenki nucimy pod nosem do dziś. Przeboje takie jak O mnie się nie martw, Nie bądź taki szybki Bill czy Trzynastego, zapewniły jej artystyczną nieśmiertelność, a wybitny głos piosenkarki wciąż rozbrzmiewa w rozgłośniach radiowych.
Katarzyna Sobczyk nie dała o sobie zapomnieć. Choć piosenkarka odeszła lata temu, bo 28 lipca 2010, jej dorobek artystyczny będzie już wiecznie żywy. Mimo że to lata 60. przyniosły Katarzynie Sobczyk rozpoznawalność, jej gwiazda nie gasła jeszcze przez wiele lat. Piosenkarka występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki.
Katarzyna Sobczyk życiorys
Katarzyna, a tak naprawdę Kazimiera Sobczyk debiutowała w 1961 roku, jako członkini zespołu Biało-Zieloni. Amatorska grupa z Koszalina pozwoliła jej nabrać pewności siebie i rozwinąć skrzydła. Uczęszczała do szkoły muzycznej, gdzie dzięki przynależności do chóru Collegium Musicum odwiedziła wiele zagranicznych miejsc.
Dwa lata po swoim debiucie znalazła się w Złotej Dziesiątce na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Rok później zaczęła współpracę z zespołem Czerwono-Czarni. W latach 90. wyjechała do USA, tam nagrywała utwory solowe. Do Polski wróciła w 2008 roku, gdy zdiagnozowano u niej raka piersi. Zmarła 28 lipca 2010 w Hospicjum Onkologicznym Świętego Krzysztofa na warszawskim Ursynowie, została pochowana tydzień później na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Pośmiertnie została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Śmierć artystki była ogromnym ciosem dla branży oraz jej fanów.
Potraficie przypomnieć sobie teksty jej największych przebojów? Każdy chyba zna na pamięć zadziorne piosenki: O mnie się nie martw, Nie wiem, czy warto, czy Trzynastego. Wszystkie te tytuły były przepustką do wielkich sukcesów w Opolu, to właśnie te utwory śpiewała wówczas cała Polska. Zresztą do dziś wielu z nas potrafi odtworzyć cały tekst z pamięci, mimo że nie nuciło go latami. Wszystko zawdzięczamy rytmowi utworów i ich nieśmiertelnemu urokowi.
Źródło: pl.wikipedia.org