Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje Józef Para. Aktor znany z ”Vabank” i ”Trędowatej” miał 98 lat
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 10.11.2020 17:41

Nie żyje Józef Para. Aktor znany z ”Vabank” i ”Trędowatej” miał 98 lat

Józef Para
fot. kadr z filmu VaBank

Józef Para nie żyje. O jego śmierci poinformował dziś Związek Artystów Scen Polskich. Aktor miał 98 lat. Był znany z licznych kreacji w najlepszych polskich filmach. Mieliśmy okazję oglądać go Trędowatej czy w Vabank.

Śmierć Józefa Pary pogrążyła w smutku całą branżę filmowo-teatralną. Odszedł bowiem aktor wybitny, dożywszy jednak dumnego wieku 98 lat. Z jakich filmów go pamiętacie?

Józef Para nie żyje

O śmierci aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich. W oficjalnym oświadczeniu na profilu związku na Facebooku napisano:

-Nie żyje Józef Para – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie (1949), reżyser, aktor teatrów: Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie, dyrektor teatrów: Polskiego w Bielsku-Białej, Współczesnego we Wrocławiu, Śląskiego w Katowicach oraz pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, autor wspomnień „Salon i kulisy”, członek Związku Artystów Scen Polskich – wspomina aktora związek artystów.

Kim był Józef Para?

Józef Para był aktorem wielu wspaniałych tytułów, które każdy z nas oglądał przynajmniej raz. W filmie Vabank i Vabank II wcielił się w rolę Komisarza Przygody i to z tej właśnie kreacji najbardziej kojarzą go widzowie. Józefa Parę mieliśmy także okazję zobaczyć między innymi w Trędowatej, Królowej Bonie czy Człowieku na torze.

-Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Państwowej za kreacje aktorskie, Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej, Srebrnej i Złotej Maski Województwa Katowickiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis – wspomina ZASP.

Nie żyje Józef Para – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie (1949), reżyser, aktor teatrów:…

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Poniedziałek, 9 listopada 2020