Jerzy Nasierowski miał burzliwą przeszłość i trafił do więzienia. Po latach wrócił na ekrany
O jego życiu można nakręcić film – ten zwrot wydaje się wyświechtany, ale Jerzy Nasierowski naprawdę ma biografię, która zawiera kryminalną historię miłosną ze zbrodnią w tle. W latach 60. był prawdziwym gwiazdorem. Grał w najbardziej kultowych filmach i serialach, jak „Godzina pąsowej róży” czy „Stawka większa niż życie”, gdzie partnerował Poli Raksie i Elżbiecie Czyżewskiej. Ale miał też przestępcze oblicze.
Kariera Jerzego Nasierowskiego została brutalnie przerwana
Niezwykła kariera aktorska Nasierowskiego została przerwana w 1973 roku, kiedy został skazany na 25 lat więzienia za współudział w zabójstwie. Do teraz nie przyznał się do winy.
W tym samym czasie, kiedy święcił triumfy na ekranach, włamywał się do domów, które okradał . Uczestniczył także w przemycie. Jak wielokrotnie podkreślał w wywiadach, uwielbiał kraść – bardzo dobrze się przy tym bawił.
W 1969 roku poznał 16-letniego hydraulika, który szybko został jego wspólnikiem w kradzieżach. W rozmowie z portalem Plejada Nasierowski przyznał, że czuje odpowiedzialność za wpływ, jaki miał na młodzieńca.
Jerzy Nasierowski trafił do więzienia
25 stycznia 1971 roku włamano się do domu Anny Wujek. Na miejscu zdarzenia znaleziono jej ciało, a poszlaki miały wskazywać, że zmarła w wyniku zbyt brutalnego zakneblowania. W sprawie aresztowano Jerzego Nasierowskiego i dwie inne osoby, a proces zakończył się skazaniem na aktora i jednego z nich na 25 lat więzienia. Jak po latach dowodzi jeden ze skazanych w swojej książce „Zdrada, Idiota i Mafia” dochodzenie i wyrok były ustawione, Anna Wujek z kolei miała już nie żyć w czasie włamania od co najmniej 9 godzin. Na nic się zdało, że prasa donosiła o ujęciu innego mężczyzny oraz jego wspólników, którzy mieli przyznawać się do zabójstwa Anny Wujek.
W zakładzie Nasierowski myślał o odebraniu sobie życia. W końcu jednak podczas odsiadywania kary zaczął pisać – tak powstała jego pierwsza książka.
Jerzy Nasierowski w końcu wyszedł na wolność
W 1983 roku wyszedł na wolność dzięki pomocy Romana Bratnego. Niestety, stracił cały zebrany majątek – udało mu się jednak wrócić na ekran oraz deski teatru.
Mimo słusznego wieku (aktor urodził się w 1933 roku) gra do dzisiaj . W ostatnich latach pojawił się w takich produkcjach, jak „Przejście”, „Śniegu nigdy nie będzie”, „Magnezja” czy „Wałęsa: człowiek z nadziei”. Prowadzi też własny kanał na YouTube. W publikowanych materiałach porusza tematy istotne społecznie, a także otaczającą go rzeczywistość. W jednym z ostatnich nagrań mówił o kapitalizmie.
Źródło: plejada.pl, pomponik.pl, temidium.pl, viva.pl, se.pl