Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jerzy Nasierowski miał burzliwą przeszłość i trafił do więzienia. Po latach wrócił na ekrany
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 28.05.2022 00:42

Jerzy Nasierowski miał burzliwą przeszłość i trafił do więzienia. Po latach wrócił na ekrany

Jerzy Nasierowski
Fot. youtube @JerzyNasierowskiAktor

O jego życiu można nakręcić film – ten zwrot wydaje się wyświechtany, ale Jerzy Nasierowski naprawdę ma biografię, która zawiera kryminalną historię miłosną ze zbrodnią w tle. W latach 60. był prawdziwym gwiazdorem. Grał w najbardziej kultowych filmach i serialach, jak „Godzina pąsowej róży” czy „Stawka większa niż życie”, gdzie partnerował Poli Raksie i Elżbiecie Czyżewskiej. Ale miał też przestępcze oblicze.

Kariera Jerzego Nasierowskiego została brutalnie przerwana

Niezwykła kariera aktorska Nasierowskiego została przerwana w 1973 roku, kiedy został skazany na 25 lat więzienia za współudział w zabójstwie. Do teraz nie przyznał się do winy.

W tym samym czasie, kiedy święcił triumfy na ekranach, włamywał się do domów, które okradał. Uczestniczył także w przemycie. Jak wielokrotnie podkreślał w wywiadach, uwielbiał kraść – bardzo dobrze się przy tym bawił.

W 1969 roku poznał 16-letniego hydraulika, który szybko został jego wspólnikiem w kradzieżach. W rozmowie z portalem Plejada Nasierowski przyznał, że czuje odpowiedzialność za wpływ, jaki miał na młodzieńca.

Ludzie nie wytrzymali po występie Agnieszki Chylińskiej w Sopocie. Tak ją podsumowali, przechodzi pojęcie

Jerzy Nasierowski trafił do więzienia

25 stycznia 1971 roku włamano się do domu Anny Wujek. Na miejscu zdarzenia znaleziono jej ciało, a poszlaki miały wskazywać, że zmarła w wyniku zbyt brutalnego zakneblowania. W sprawie aresztowano Jerzego Nasierowskiego i dwie inne osoby, a proces zakończył się skazaniem na aktora i jednego z nich na 25 lat więzienia. Jak po latach dowodzi jeden ze skazanych w swojej książce „Zdrada, Idiota i Mafia” dochodzenie i wyrok były ustawione, Anna Wujek z kolei miała już nie żyć w czasie włamania od co najmniej 9 godzin. Na nic się zdało, że prasa donosiła o ujęciu innego mężczyzny oraz jego wspólników, którzy mieli przyznawać się do zabójstwa Anny Wujek. 

W zakładzie Nasierowski myślał o odebraniu sobie życia. W końcu jednak podczas odsiadywania kary zaczął pisać – tak powstała jego pierwsza książka.

Jerzy Nasierowski w końcu wyszedł na wolność

W 1983 roku wyszedł na wolność dzięki pomocy Romana Bratnego. Niestety, stracił cały zebrany majątek – udało mu się jednak wrócić na ekran oraz deski teatru.

Mimo słusznego wieku (aktor urodził się w 1933 roku) gra do dzisiaj. W ostatnich latach pojawił się w takich produkcjach, jak „Przejście”, „Śniegu nigdy nie będzie”, „Magnezja” czy „Wałęsa: człowiek z nadziei”. Prowadzi też własny kanał na YouTube. W publikowanych materiałach porusza tematy istotne społecznie, a także otaczającą go rzeczywistość. W jednym z ostatnich nagrań mówił o kapitalizmie.

Źródło: plejada.pl, pomponik.pl, temidium.pl, viva.pl, se.pl