Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak rozpoznać, że zbliża się śmierć? Organizm umierającego wysyła sygnały
Karol Osiński
Karol Osiński 16.10.2021 11:23

Jak rozpoznać, że zbliża się śmierć? Organizm umierającego wysyła sygnały

pogrzeb
fot. pexels.com/ Pavel Danilyuk

Śmierć bliskiej osoby to bardzo emocjonalne przeżycie dla znacznej większości ludzi. Warto wiedzieć, że organizm człowieka umierającego wysyła sygnały, wskazujące na zbliżający się dzień ostateczny. Jest ich kilka.

Objawy zbliżającej się śmierci mogą pojawić się na kilka lub kilkanaście godzin przed śmiercią, jednak są również zwiastujące ją nawet na kilka tygodni wcześniej.

Jak rozpoznać zbliżającą się śmierć?

Nikt nie zna dnia ani godziny swojej śmierci, jednak organizmy osób chorych mogą wysyłać sygnały, że się ona zbliża. Doc. Małgorzata Krajnik z Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej CM UMK miała powiedzieć dla PAP, jakie zachowania wykazuje chory przed dniem sądu ostatecznego.

– W ostatnich miesiącach życia przede wszystkim zmniejsza się zainteresowanie światem zewnętrznym. Chory rozmyśla nad swoim życiem, wspomina i ocenia, jak żył, czego żałuje, a z czego jest dumny. Stara się też doprowadzić do końca niepozałatwiane sprawy – cytuje słowa Małgorzaty Krajnik portal „Medonet”.

Jak można się dowiedzieć, do najczęstszych objawów nadchodzącej śmierci zaliczają się m.in.: Zasinienie skóry u rąk lub nóg, co jest efektem pogarszającej się wydolności serca, Zmiany w wyglądzie, m.in. zaostrzenie rysów twarzy, Postępujące osłabienie i związana z tym wzrastająca potrzeba wsparcia z otoczenia, czy nadmierna senność lub zaburzenia świadomości.

Dr Paweł Witt, psychoonkolog przekazał temu samemu portalowi, jak należy zachowywać się przy osobie, która umiera. Najważniejsze jest, by towarzyszyć im przy ostatnich chwilach ich życia, słuchać tego, co mają do powiedzenia, nie kłamać, a także nie obciążać ich świadomości niepotrzebnymi informacjami.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Komunikat Adama Niedzielskiego. Powiedział, co czeka nas w listopadzie i grudniu
    2. Z zagranicy przyszła paczka. Adresatem Jacek Jaworek
    3. Na zdjęciu ukryta jest panda. Tylko 5% osób jest w stanie odnaleźć zwierzę

Źródło: medonet.pl

Tagi: śmierć
Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania