Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wybitny dyrygent i kierownik artystyczny Jacek Kraszewski nie żyje. ,,Łączymy się w żalu z rodziną”
Karol Osiński
Karol Osiński 16.01.2021 17:05

Wybitny dyrygent i kierownik artystyczny Jacek Kraszewski nie żyje. ,,Łączymy się w żalu z rodziną”

Tadeusz Bradecki
fot. Tucă Bianca / Pexels

Kraj obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Jacek Kraszewski, wybitny dyrygent i kierownik artystyczny Filharmonii Gorzowskiej. O śmierci artysty poinformowała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska – Łączymy się w żalu z rodziną – napisała w oficjalnym komunikacie. Przyczyna śmierci wielkiego maestro nie została podana. Miał 64 lata.

Jacek Kraszewski zdecydowaną większość swojego życia poświęcił muzyce, która była jego wielką pasją. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu osiągnął mnóstwo sukcesów, które po latach pozwoliły mu piastować kierowniczą funkcję w Filharmonii Gorzowskiej. Dyrygent zmarł 14 stycznia w Szczecinie.

Nie żyje Jacek Kraszewski

Jacek Kraszewski większość swojej kariery spędził w Szczecinie, gdzie się urodził i dorastał. Wiadomość o jego śmierci poruszyła nie tylko tamtejszą społeczność, ale także wszystkich, którzy z nim współpracowali.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Maestro Jacka Kraszewskiego, znakomitego dyrygenta, który od kwietnia 2017 r. kierował Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej. Był długoletnim dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz cenionym wykładowcą akademickim – napisanła Urszula Śliwińska w oficjalnym komunikacie.

Jacek Kraszewski urodził się w 1957 roku. Od dziecka wykazywał niebywałe zdolności muzyczne, dlatego postawił na rozwój w szkołach muzycznych. Ukończył kilka szczecińskich szkół muzycznych w klasie skrzypiec. Następnie w latach 1978-82 studiował na w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego.

Od momentu rozpoczęcia studiów związał się ze szczecińską Operą i Operetką, jako dyrygent i skrzypek, a w 1989 roku objął funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Wraz z zespołem miał przyjemność występować w wielu krajach tj.: Austria, Dania, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, czy Włochy.

Kim był Jacek Kraszewski?

Jacek Kraszewski był wybitnym dyrygentem, który zaliczał się do grona inicjatorów i organizatorów bardzo popularnego na owe czasy Festiwalu Muzyki Współczesnej o nazwie Młoda Muzyka Polska. Odbywał się on w latach 1985-1987 w Szczecinie.

Na początku lat 80. podjął pracę w Szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. Natomiast w latach 1993-1996 pracował jako dyrygent w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie pełnił przez jakiś czas funkcję dyrektora artystycznego.

W dalszym ciągu swojej kariery piastował stanowiska kierownicze w wielu instytucjach muzycznych oraz miał przyjemność współpracować z Polską Operą Telewizyjną we Wrocławiu, czy Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu. Uzyskał status profesora nadzwyczajnego Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Niestety, to nie pierwsza smutna informacja, którą dziś przekazujemy. Ostatnie kilka dni przyniosło nam wiele tragedii. Jedną z nich jest śmierć 14-letniej dziewczynki w Zielonej Górze, o czym przeczytacie >tutaj<.

Zobacz zdjęcie:

Jacek Kraszewski

Zmarł dyrygent prof. Jacek Kraszewski. Miał 64 lata.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: tvp.info

Powiązane
Cezary Żak
Jak dobrze znasz seriale TVP? Tylko najlepsi poradzą sobie z quizem