Ile zarabia kasjerka w Lidlu? Kwota robi wrażenie
Mimo że zarobki kasjerek i kasjerów w supermarketach nie stanowią ściśle strzeżonej tajemnicy, ich kwoty mogą zaskakiwać, szczególnie niezorientowanych w obecnych realiach płacowych. Nie inaczej wygląda to w przypadku jednej z najpopularniejszych sieci sklepów w Polsce. Jak Lidl wynagradza pracowników?
Lidl a zarobki pracowników
Jak informuje serwis Money.pl, zarobki początkującego pracownika niemieckiego dyskontu ustalone zostały w marcu 2021 roku. Wynoszą zaś więcej aniżeli pensje nauczycieli czy rozmaitych urzędników państwowych.
Dla przykładu – osoba zaczynająca pracę we wrocławskim urzędzie skarbowym (na stanowisku referenta) może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze w wysokości około 3500 złotych brutto.
Podobnie wygląda sytuacja w sądach – po niedawnych podwyżkach stażyści mogą liczyć na około 2600 złotych brutto (w skali kraju jest to zaś średnio około 3200 złotych brutto).
Jak do wskazanych mają się więc zarobki w dyskontach? Jak podaje Lidl, najniższa płaca w sklepie wynosi obecnie od 3550 do 4350 złotych brutto miesięcznie. Zarobki uzależnione są od lokalizacji sklepu, a co za tym idzie – kosztów życia w konkretnym miejscu.
Po dwóch latach pracy w sieci pracownicy zarabiają zaś od 3900 do 4800 zł brutto. Każdemu, kto przepracuje w Lidlu sześć miesięcy, należy się także jednorazowa nagroda w wysokości jednej lub połowy pensji.
Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Strukturalnych OPZZ przestrzega jednak przed pochopnymi porównaniami zarobków.
– Mówienie, że to niesprawiedliwe, że kasjerka na kasie zarabia więcej, niż nauczyciel czy urzędnik z wyższym wykształceniem, świadczy o niezrozumieniu tematu i antagonizuje poszczególne grupy zawodowe – mówi.
Przyznaje jednak, że pracownicy tak zwanej „budżetówki” powinni zarabiać więcej aniżeli obecnie.
Źródło: Money
Artykuły polecane przez redakcję Lelum: